0

W tym wyjątkowym roku większość tradycyjnych wydarzeń związanych z Barbórką nie odbędzie się.

Ze względu na pandemię, uroczystości i inne tradycyjne wydarzenia zostały ograniczone do minimum. Sanitarne restrykcje nie przeszkodziły w składaniu życzeń i docenieniu trudu pracy górników z Zagłębia Miedziowego, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Nie sposób zapomnieć o ubiegłorocznych obchodach górniczego święta, które relacjonowaliśmy w serwisie video naszego portalu oraz o wszystkich dotychczasowych Miedziowych Barbórkach.

  1. Dlaczego mundur górniczy ma 29 guzików?

Mundur jest dumą każdego górnika. Nie wszyscy wiedzą, że niemal każda jego część ma znaczenie symboliczne i historyczne. Symbolizuje przynależność do górniczego stanu i uznanie dla trudnej i niebezpiecznej pracy górnika. Znajdziemy na nim patki czy naszywki szmuklerskie, a także… 29 złotych guzików! Skąd ta tajemnicza liczba?

  1. Co mają wspólnego kogut i gęś z mundurem górnika?

Ma 29 guzików i jest dumą każdego górnika. Niegdyś w szarych mundurach służbowych górnicy zjeżdżali do kopalni, dziś honorowy czarny mundur galowy jest zakładany podczas uroczystości i ceremonii ważnych dla górniczej braci. Zdobi go wiele fantazyjnych dekoracji. Nie wszyscy wiedzą, że niemal każda jego część ma znaczenie symboliczne i historyczne. Patki, naszywki szmuklerskie czy czako – to tylko niektóre z elementów górniczego munduru galowego. Nie byłoby górniczego uniformu, gdyby nie… gęsi i koguty! Dlaczego?

  1. „Nigdy nie tracimy nadziei, że idziemy po żywych ludzi”. Ratownik górniczy o najtrudniejszej akcji ratowniczej

Ratownik to taki człowiek, który idzie w miejsce, z którego ludzie raczej uciekają… – zaczyna swoją opowieść Piotr Morawiec, kierownik Górniczego Pogotowia Ratunkowego w Sobinie w KGHM Polska Miedź S.A. Jest ciemno, gorąco i wilgotno. Unoszący się dym drażni oczy i nozdrza. W podziemiach na ratunek czeka człowiek. W takich warunkach ratownicy górniczy podejmują walkę o jego zdrowie i życie. Liczy się każda sekunda. Bardzo ważną rolę odgrywa przygotowanie psychiczne. Musimy sobie z tym wszystkim poradzić, zachować zimną krew – kontynuuje Piotr Morawiec.

  1. Takiej Barbórki jeszcze nie było. „Nie zatrzymaliśmy się dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy walczyli o swoje miejsca pracy”

To był wyjątkowy rok, zatem tegoroczna Barbórka jest również wyjątkowa. Kończymy rok nie odbiegając bardzo od założeń, które poczyniliśmy w roku 2019, co poskutkowało utrzymanymi miejscami pracy, stabilnością wynagrodzeń i wynikiem, który pozwala nam spojrzeć w oczy naszym akcjonariuszom i inwestorom – mówi Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński. Miedziowy gigant nie zatrzymał się, mimo sceptycznych głosów, które kazały wstrzymać produkcję. I choć tegoroczna Barbórka wygląda inaczej niż poprzednie, brać górnicza KGHM ma powody do dumy i świętowania.

  1. Co ma szpada do górnika? KGHM świętuje Barbórkę 2020 bez wielkich uroczystości, ale z życzeniami dla pracowników

Za wybitne osiągnięcia i długoletnią pracę w górniczych oddziałach KGHM nadawane są specjalne odznaczenia.  Jest to nawiązanie do tradycji związanej z górniczymi militariami. Wyróżnieni pracownicy otrzymują m.in. górnicze szpady. Tegoroczna Barbórka jest inna niż wszystkie ze względu na pandemię COVID – 19. Większość tradycyjnych wydarzeń w Zagłębiu Miedziowym zostało odwołanych. Nikt nie zapomina jednak o trudzie górniczej pracy i honorach dla najważniejszych w tym dniu osób w KGHM. Zasłużeni pracownicy otrzymali zarówno odznaczenia „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.” jak i szpady górnicze i kordziki.

Podkreślając jednak, jak ważne jest to święto dla górniczej braci, KGHM przygotował świąteczny program „Od Barbórki do Barbórki”.  Film zawiera m.in. życzenia, wspomnienia i przybliża pracę miedziowych górników.

 

Poprzez: kghm.com

Oszustwo „na e-mail z ZUS” – nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł i nie udostępniaj swoich danych nieznanym podmiotom

Poprzedni artykuł

Droga powiatowa po modernizacji – w Sieroszowicach jest bezpieczniej dla pieszych i zmotoryzowanych

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like