PolkowiceVideo

Wdzięczność wobec górników i pamięć o tradycji – Barbórka wróciła do Polkowic [VIDEO / FOTO]

1

Odsłonięcie makiety szybu kopalnianego w centrum miasta, apel pamięci górników na rynku i Msza św. w kościele pw. św. Barbary – tak wczoraj obchodzono górnicze święto w Polkowicach. Barbórka ponownie znalazła się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń miasta.

Na jednym z najruchliwszych polkowickich rond – u zbiegu ulic Henryka Dąbrowskiego i Legnickiej, przy asyście orkiestry górniczej, odsłonięto makietę wieży szybowej R – IX Zakładów Górniczych Rudna. Zarówno burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, jak i dyrektor naczelny ZG Rudna Marek Świder, nie kryli radości z tego symbolicznego wydarzenia. Nawiązuje ono nie tylko do górniczych tradycji miasta, ale też przypomina, iż Polkowice są nadal miastem górnictwa i górniczych rodzin

Pod pomnikiem Górników Polskiej Miedzi przy Rynku odbył się uroczysty apel. Poczty sztandarowe, licznie obecni samorządowcy, dzieci i młodzież oraz wielu mieszkańców, skupiło się pod obeliskiem, aby uczcić pamięć wszystkich górników KGHM i podziękować braci górniczej za trudną i niebezpieczną pracę. Burmistrz Łukasz Puźniecki oraz wiceprezes zarządu KGHM Radosław Stach w swoich wystąpieniach akcentowali potrzebę szacunku dla pracy, jaką codziennie wykonują górnicy, ale także dla ich rodzin. U stóp pomnika kwiaty i zapalone lampki złożyli przedstawiciele samorządów, KGHM, związków zawodowych oraz dzieci i młodzież.

Wieczorem, w polkowickim kościele pw. św. Barbary koncelebrowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Marka Mendyka. W wypełnionej świątyni spotkali się górnicy i ich rodziny oraz samorządowcy. W okolicznościowej homilii ksiądz biskup, nawiązując do postaci św. Barbary, zwracał uwagę na potrzebę składania świadectwa wiary chrześcijańskiej. Przytoczył między innymi przykład górników w Chile, którzy podczas katastrofy w jednej z tamtejszych kopalń, prosili ratowników, aby poza żywnością i lekami, do miejsca, w który przetrwali ponad dwa miesiące, dostarczyć im wizerunek Matki Bożej. Szukali sił do przetrwania w wierze, bez której nie umieliby poradzić sobie z kryzysem, w jakim znaleźli się w wyniku zawalenia się korytarzy kopalni. Mówca zapewniał też górników i ich rodziny o stałej modlitwie Kościoła Diecezji Legnickiej w ich intencji.

Wieczorem polkowicki Rynek wypełnił się jeszcze wieloma rodzinami, które robiły sobie selfie na tle świątecznej iluminacji. W tym roku były w niej widoczne motywy związane z pracą górników.

Przypomnijmy, że już dzisiaj w Polkowicach odbędzie się druga część barbórkowych obchodów organizowanych przez KGHM Polska Miedź SA. Plan wydarzeń w piątek 6 grudnia obejmuje:

  • 14:00– centralna akademia w Auli Forum Zespołu Szkół w Polkowicach (ul. Skalników 6), podczas uroczystości wyróżnionych zostanie 80 pracowników Polskiej Miedzi – wręczone zostaną odznaczenia państwowe, honorowe szpady górnicze, a dziesięciu jubilatów otrzyma kordziki górnicze
  • 16:00– Pochód Lisa Majora
  • 16:15– Skok Przez Skórę + mikołajkowa część artystyczna dla dzieci.

W sobotę 7 grudnia w Polkowickim Centrum Animacji o godz. 12:00 odbędzie się Giełda Kufli Górniczych i minerałów. Natomiast na godz. 17:00 zaplanowany jest barbórkowy turniej w podnoszeniu ciężarów, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 4 (ul. Hubala 3).

Redakcja portalu MiedzioweFakty.pl składa Górnikom i ich Rodzinom oraz wszystkim osobom wspomagającym pracę braci górniczej, satysfakcji z pracy, tylko bezpiecznych powrotów i rodzinnej pomyślności. Szczęść Boże!

Od dzisiaj nowe zasady ruchu: „korytarz życia” i „jazda na suwak”

Previous article

Mikołaj zniknął! Co teraz? Mikołajki w Polkowicach

Next article

1 Comment

  1. […] Polkowice zorganizowały po raz pierwszy od wielu lat miejskie uroczystości barbórkowe, które obszernie relacjonowaliśmy w naszym portalu. W miniony piątek Polkowice gościły uczestników spotkań animowanych przez miedziowy koncern. […]

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like