Zainteresowanie pomysłem forsowanym przez prezydenta Roberta Raczyńskiego wykazało zaledwie 19%, spośród ok. 70 tys. uprawnionych do głosowania. Od 67% do 76% mieszkańców Lubina uczestniczących w konsultacjach społecznych opowiedziało się za wchłonięciem siedmiu sołectw gminy wiejskiej Lubin w granice miasta.
Badanie opinii przeprowadzono pomiędzy 23 lutego a 15 marca br., więc trwało dość długo. Ostatecznie głos oddało niespełna 13,5 tys. lubinian. Z tego przeciw poszerzeniu zasięgu miasta było od 18% do 25% respondentów. Gdyby do tych statystyk zastosować zasady obowiązujące przy referendach gminnych, konsultacje można byłoby uznać za nieważne. Sondaż przeprowadzony był w trybie głosowania internetowego oraz metodą tradycyjną, czyli poprzez wypełnienie ankiety papierowej. Wiarygodność wyników konsultacji przeprowadzonych przez prezydenta Roberta Raczyńskiego podważa wójt gminy wiejskiej Tadeusz Kielan, który złożył zawiadomienie do prokuratury, zarzucając manipulację wokół wyników głosowania internetowego.
Jak już pisaliśmy w naszym portalu, zdaniem prezydenta Roberta Raczyńskiego Lubin należy do grupy „140 polskich miast otoczonych przez pasożytniczą gminę obwarzankową”. Wójt Tadeusz Kielan napisał „Pragnę wyrazić głęboką nadzieję na to, że Pan Prezydent wykaże się maksymalną odpowiedzialnością i uwzględni opinię mieszkańców sąsiedniej Gminy Lubin, wyrażoną w konsultacjach społecznych”. Z kolei poseł Krzysztof Kubów wyraził się w kwestii sporu pomiędzy oboma lubińskimi samorządami informując, że „nie dojdzie do rozbioru gminy Lubin” i powołał się przy tym na rozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim.
Rzeczniczka lubińskiego ratusza Marcelina Falkiewicz powiedziała m.in.: „wyniki konsultacji pokazują, że mieszkańcom miasta podoba się wizja prezydenta”. Przypomnijmy, że obecny prezydent Lubina uzyskał w ubiegłorocznych wyborach samorządowych poparcie od ponad 17 tys. wyborców. Obecną inicjatywę Roberta Raczyńskiego poparło ok 10 tys. lubinian.
Jutro poznamy stanowisko rady miejskiej Lubina. W trakcie sesji przewidziano głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zmian granic administracyjnych miasta. Jeśli większość radnych będzie „za”, prezydent Robert Raczyński będzie mógł wystąpić z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o wyrażenie opinii. Wniosek taki najpierw trafia do wojewody, a po wyrażeniu stanowiska ministra, trafia na stół obrad rady ministrów. Rząd jest ustawowo uprawniony do dokonywania zmian w strukturze gmin. Ewentualna decyzja pozytywna oznacza, że uszczuplenie gminy wiejskiej na rzecz miasta Lubin nastąpiłoby 1 stycznia 2020 r.