Wierna rekonstrukcja obrazu Lucasa Cranacha „Madonna z Dzieciątkiem”, wykonana przez dr. Łukasza Nawrockiego, została zamontowana w gablocie ochronnej w głogowskiej kolegiacie.

Dzieło będzie można podziwiać już podczas Świat Wielkanocnych – w niedzielę i poniedziałek. Obraz został umieszczony w kolegiacie wczoraj i symboliczne odsłonięcie obrazu miało miejsce w trakcie wieczornej Mszy św. Dzieło trafiło do Głogowa, dzięki akcjom społecznym i ofiarności społeczeństwa Ziemi Głogowskiej i nabyte zostało do parafii kolegiackiej w ramach obchodów 900-lecia Kapituły Kolegiackiej.

Przekazanie dzieła parafii miało miejsce pod koniec grudnia zeszłego roku, o czym informowaliśmy w naszym portalu. W ostatnim czasie trwały prace nad specjalną gablotą, zabezpieczającą obraz przez czynnikami zewnętrznymi.

Obraz stanowi wierną rekonstrukcją konserwatorską. Został wykonany zgodnie ze wszystkimi najważniejszymi aspektami techniki i technologii malarskiej, stosowanej w pierwszych dekadach XVI wieku przez Lucasa Cranacha Starszego oraz jego warsztat – mówił dr Łukasz Nawrocki w grudniu ub.r. podczas ceremonii przekazania obrazu. Oryginał wciąż jest w dyspozycji Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie. O jego zwrot Polsce zabiega od kilku lat polski rząd.

Foto: Dariusz A. Czaja

KGHM na niebiesko – w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu

Poprzedni artykuł

Platanowa alejka – zwiastun zielonych Polkowic

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like