Wierna rekonstrukcja obrazu Lucasa Cranacha „Madonna z Dzieciątkiem” – wykonana przez dr. Łukasza Nawrockiego, a następnie przekazana Parafii Kolegiackiej w Głogowie – była zaprezentowana podczas wczorajszej konferencji, a oryginał, znajdujący się nadal w Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie, jest przedmiotem zabiegów dyplomatycznych polskiego rządu.

Fundusze na zakup obrazu zbierane były poprzez różnego rodzaju cegiełki – kalendarze kolegiackie, okolicznościowe monety o nominale „Jednego Grosza Kolegiackiego” czy publikacje książkowe – wszystko działo się w ramach obchodów 900-lecia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie.

Obraz, który znalazł się w głogowskiej parafii, jest wierną rekonstrukcją konserwatorską. Został wykonany zgodnie ze wszystkimi najważniejszymi aspektami techniki i technologii malarskiej, stosowanej w pierwszych dekadach XVI wieku przez Lucasa Cranacha Starszego oraz jego warsztat – zaznaczał dr Łukasz Nawrocki. Na potrzeby tego projektu została wykonana rekonstrukcja ramy późnogotyckiej. Na podstawie wnikliwych badań i analiz naukowych, jak również na podstawie zgromadzonej dokumentacji fotograficznej został wykonany jej projekt. Jest ro rama kasetonowa, uzupełniona o 15 pełnowymiarowych różyczek srebrzonych. Jest pozłacana 24-karatowym złotem.

Dzieło powstało przy udziale tych samych pigmentów, które stosował Cranach, tych samych spoiw malarskich. Co ciekawe, został tu zastosowany pigment lapis lazuli, który jest droższy od złota i był stosowany w XV i XVI wieku w kręgach mistrzów renesansu. Pozostałe pigmenty ściśle odpowiadają palecie malarskiej Lucasa Cranacha

Bardzo cieszę się, że bardzo dobrej jakości kopia obrazu wraca do Kolegiaty. Będzie cieszyć oko wiernych i osób zwiedzających – mówił prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Foto: K. Brzezińska

„Chrońmy swoje dane w sieci” – ważna kampania społeczna

Poprzedni artykuł

Rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych odporny na koronawirusa

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like