Wykorzystanie paneli o mocy aż 400 Wp zakłada przyjęta przez spółkę Koncepcja Programowo-Przestrzenna kolejnych projektów elektrowni fotowoltaicznych („EPV”). Program rozwoju energetyki w KGHM przybiera wyraźne kształty, o czym już wcześniej informowaliśmy w serwisie video naszego portalu.

Trwające projekty fotowoltaiczne: Elektrownia fotowoltaiczna (EPV) Piaskownia Obora oraz Zespół EPV HMG I-III są elementami strategicznego programu „Rozwój Energetyki, w tym OZE”. Fundamentem programu jest m.in. pozyskanie czystej energii z elektrowni wiatrowych, zwiększenie produkcji z własnych źródeł gazowych oraz rozwój elektrowni fotowoltaicznych na własnych terenach KGHM.

Wspomniana na wstępie koncepcja zakłada zwiększenie potencjału zainstalowanej mocy z 9,5 do 14,5 MW. Będzie to możliwe m.in. dzięki optymalnemu wykorzystaniu działek przeznaczonych pod inwestycję oraz użyciu paneli o dużej mocy (aż 400 Wp). Podkreślamy, że mimo pandemii cały czas pracujemy. Odnosi się to nie tylko do codziennej produkcji, ale także do prowadzenia strategicznych projektów. Rozwój fotowoltaiki jest kluczowy w naszym dążeniu do produkcji zielonej miedzi z wykorzystaniem zielonej energii – powiedział prezes zarządu KGHM Marcin Chludziński.

EPV Piaskownia Obora to pierwszy z trzech rozważanych projektów na terenie Kopalni „Piaskownia Obora” stanowiący jednocześnie zmianę kierunku rekultywacji tego terenu. Przyjęta koncepcja zakłada zainstalowanie paneli o mocy 8 MW na obszarze ok. 16 ha. Umożliwi to wyprodukowanie 8,5 GWh czystej energii elektrycznej na potrzeby zlokalizowanych w pobliżu Oddziałów KGHM (Zakłady Górnicze Lubin, Zakłady Wzbogacania Rud i Zakład Hydrotechniczny).

Zespół EPV HMG I-III to trzy odrębne lokalizacje na terenie Oddziału Huta Miedzi Głogów. Zgodnie z przyjętą koncepcją, w elektrowni zostaną zainstalowane panele o mocy 6,5 MW na obszarze ok. 12 ha. Umożliwi to wyprodukowanie 6,9 GWh czystej energii elektrycznej na potrzeby Oddziału Huta Miedzi Głogów.

Realizacja EPV każdego roku pozwoli na redukcję emisji szkodliwych substancji do środowiska:
  • ponad 10 tysięcy ton CO2
  • ponad 9 ton związków siarki
  • ponad 9 ton związków azotu
  • niemal 4 tony tlenków siarki
  • niemal 0,5 tony pyłów.

Jak już relacjonowaliśmy w naszym portalu, zgodnie z obowiązującą w KGHM strategią, spółka do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię chce pokryć z własnych źródeł, w tym z OZE. To wolumen podobny do zasilenia w energię elektryczną ok. 600 tysięcy gospodarstw domowych.

Znaczący awans Polkowic – „Rzeczpospolita” oceniła polskie samorządy

Poprzedni artykuł

Przełamywanie analogowych barier, edukowanie i otwarcie społeczeństwa na digitalizację – rusza GovTech Festival

Następny artykuł

1 Komentarz

  1. […] KGHM na lata 2019 – 2023. Według jej założeń, jeden z priorytetów stanowi energetyka. Jak już informowaliśmy w naszym portalu, do 2030 roku Spółka planuje połowę zapotrzebowania na energię elektryczną pokryć z […]

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like