LegnicaVideo

3 GWh z elektrowni fotowoltaicznej 4.0 – jeszcze w 2020 roku [VIDEO]

1

KGHM ZANAM rozpoczął w Legnicy budowę pierwszej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej opartej na technologii 4.0. Budowa elektrowni zakończy się jeszcze w 2020 r., a roczny poziom produkowanej energii wyniesie około 3 GWh.

Elektrownia fotowoltaiczna KGHM ZANAM będzie funkcjonować w oparciu o technologię 4.0., co oznacza obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany, wyposażony w wirtualną dyspozytornię i wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej. System monitorowania wysokiej rozdzielczości umożliwia diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane będą zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych, uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji. Zobacz nasze video.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społeczności – deklaruje prezes KGHM ZANAM Bernard Cichocki.

Zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi, do 2030 roku, aż połowę zapotrzebowania na energię KGHM Polska Miedź pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Oprócz inwestycji KGHM ZANAM, KGHM prowadzi jeszcze dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów.

W pobliżu budowy w Legnicy stanęła już w pełni funkcjonalna minielektrownia. Złożona z kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych instalacja już teraz stanowi punkt ładowania ZANPERa, wozu transportowego z napędem elektrycznym. Stanowić on będzie element wyposażenia dla pracujących pod ziemią górników. Ten specjalny pojazd elektryczny, między innymi dzięki takim rozwiązaniom, jak ładowanie w elektrowni fotowoltaicznej, zmniejsza się emisja dwutlenku węgla przez maszyny kopalniane.

ELEKTROWNIA 4.0
  • Obszar zabudowy elektrowni – 39535,00 mkw.
  • Elektrownia będzie wyposażona w 9534 sztuki paneli fotowoltaicznych, powierzchnia paneli to 2,2 krotność powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, a łączna długość ustawionych w rzędzie paneli to ponad 15 km
  • Łączna długość wykorzystanych w elektrowni przewodów – to 142 km, a waga miedzi w przewodach – 4,3 tony
  • Docelowa moc elektrowni – 3,146 MWp.
  • Roczny poziom produkcji energii – około 3 GWh.

Tu na razie jest ściernisko, ale… KGHM Polska Miedź przez budowę elektrowni fotowoltaicznej pokazuje, że bycie eko – w Polsce to nic niemożliwego. Daje tym samym przykład innym, że warto i trzeba iść w kierunku troski o nasze środowisko naturalne.

Dariusz Nowakowski

 

Hełm wrócił na wieżę kościoła w Gołogłowicach – finał renowacji zabytkowej świątyni już blisko

Poprzedni artykuł

„Światło dla świata” – początek 55. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans

Następny artykuł

1 Komentarz

  1. […] Wykorzystanie paneli o mocy aż 400 Wp zakłada przyjęta przez spółkę Koncepcja Programowo-Przestrzenna kolejnych projektów elektrowni fotowoltaicznych („EPV”). Program rozwoju energetyki w KGHM przybiera wyraźne kształty, o czym już wcześniej informowaliśmy w serwisie video naszego portalu. […]

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like