Gniazdo sokołów znajdujące się na platformie komina na terenie oddziału KGHM, Huta Miedzi Głogów jest gotowe na przyjęcie nowej ptasiej rodziny.
W najbliższych dniach sokoły powinny rozpocząć toki, czyli swój okres godowy. Wolontariusze KGHM wymienili wyściółkę gniazda, zdezynfekowali wnętrze komory gniazdowej przed roztoczami i pasożytami oraz dokonali przeglądu kamer. Prace zostały przeprowadzone pod nadzorem specjalistów ochrony środowiska i przy zachowaniu wymagań bezpieczeństwa.
Śledzenie kolejnego pokolenia sokołów, które już lada chwila może się pojawić w Hucie Miedzi Głogów jest możliwe pod poniższym linkiem: https:// www.peregrinus.pl/pl/glogow
Platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie „Koniczynka” w Hucie Miedzi Głogów II. Do tej pory wykluło się tam w sumie 45 ptaków. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza, że obecnie w Polsce żyje tylko 100 par sokoła wędrownego. Pracownicy huty opiekują się sokołami wędrownymi już od 2009 roku. Rok wcześniej w Hucie Miedzi Głogów stwierdzono nieudaną próbę gniazdowania sokoła wędrownego. Wtedy na jednym z kominów oddziału KGHM zamontowana została platforma lęgowa. Już rok później wykluły się pierwsze trzy sokoły. Od tamtej pory pracownicy huty doglądają zwierząt i je obrączkują.
- Część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy – gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
- Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych.
- Miedziowa spółka przyczynia się do tego opiekując się gniazdującymi w hucie sokołami, a także realizując program „KGHM dla sokołów” w ramach którego jeszcze w tym roku przewidziane są lekcje o tematyce ekologicznej realizowane w szkołach i przedszkolach Zagłębia Miedziowego.