Zainicjowany w Lubinie prozdrowotny projekt „Słodka Julka wygrał konkurs „Inspiracje 2018”. Bohaterką akcji jest 8-letnia Julia z Kościelca. „Na początku było mi ciężko żyć z chorobą, bo inne dzieci nie rozumiały tego, że muszę się badać czy brać insulinę, ale teraz to się zmieniło.”

„Słodka Julka” to akcja, w ramach której przez trzy jesienne miesiące ubiegłego roku prowadzono badania profilaktyczne i szereg zajęć edukacyjnych w tym warsztaty dla dzieci, rodziców i nauczycieli w 14 szkołach regionu legnickiego. Tematem była cukrzyca u dzieci. Zdiagnozowano też dzieci pod kątem możliwości występowania u nich nie cukrzycy. Projekt animowany był przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy, Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie i Fundację SamoDzielne.pl . Inicjatywa tych trzech środowisk została doceniona i w miniony czwartek, podczas gali „Inspiracje 2018” w Katowicach to właśnie „Słodka Julka” otrzymała laur w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowia”.

To już drugi sukces lubinian w konkursie promującym osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy działające w ochronie zdrowia i popularyzujące nowe idee i technologie zwiększające bezpieczeństwo pacjentów i pracowników szpitali. Laureatem „Inspiracji 2017” był Piotr Milczanowski – prezes zarządu Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie. Wyróżnienie otrzymał za promocję edukacji managerów szpitali w dziedzinie przeciwdziałania zakażeniom. Dla „Słodkiej Julki” to też druga ważna nagroda. Podczas Gali Mistrzów Sportu Zagłębia Miedziowego organizowanej przez prezydenta Legnicy i portal e-legnickie.pl projekt został doceniony w kategorii „Inicjatywa: Sport i Zdrowie 2018 roku”.

Projekt rozpoczęto we wrześniu 2018 r. oficjalną prezentacją z udziałem Julii. Na twarzy dziewczynki nie było wtedy widać tremy, Nie przejmowała się kamerami i fleszami fotoreporterów, ani nawet liczną publicznością lubińskiego stadionu.

„Naszym głównym celem jest pokazanie, że wszystkie dzieci są takie same, pomimo chorób przewlekłych, które je dotykają one mają prawo do normalnego życia, do normalnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, do tego, żeby mieć marzenia, by je spełniać, by uprawiać sport” – mówiła wtedy prezes OZPN Legnica Maria Kajdan. Z kolei prezes Zagłębia Lubin Mateusz Dróżdż stwierdził, że „jako klub chcielibyśmy wziąć udział w edukowaniu kibiców, ludzi związanych z regionem. Mówić nie tylko o sporcie i piłkarzach, ale także o pewnych chorobach, w jaki sposób z nimi walczyć, o tym w jaki sposób przeprowadzać diagnozy, by takich przypadków było jak najmniej”.

FOT: www.zaglebie.com

Oni byli w Legnicy, ale czy wyjechali?

Poprzedni artykuł

Lubinianki zwyciężyły

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like