PolkowiceVideo

Serce Zagłębia Miedziowego jest wdzięczne za SOLIDARNOŚĆ – 40-lecie doświadczenia, które nadal trwa [VIDEO]

1

Mural zatytułowany „Dziękujemy za Solidarność” odsłonięto na jednym z bloków przy ul. 11 lutego w Polkowicach.

Dzieło, którego głównym elementem jest dłoń z wyciągniętymi palcami na znak litery „V”, a w tle widać szyb ZG „Rudna” z flagą górniczą i licznych uczestników protestów ze sztandarami, jest częścią wydarzeń związanych z miejskimi obchodami 40-lecia powstania „Solidarności” w Polkowicach.

Symbole mówią o wartościach, które są dla nas bardzo istotne. Mural nawiązuje nie tylko do rocznicy powstania związku zawodowego „Solidarność”, ale również do tych działań, które były podjęte w wyniku powstania tego związku w roku osiemdziesiątym pierwszym – pokojowej pacyfikacji Zakładów Górniczych „Rudna” i postawy górników, którzy walczyli nie tylko o sprawy pracownicze, ale przede wszystkim o sprawy obywatelskie i o wolność Polski – mówił burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Mural został odsłonięty w obecności uczestników wydarzeń sprzed 40 lat, organizatorów strajków w ZG „Rudna” Jana Tabora i Wiesława Pawłowskiego. Pracowałem na „Rudnej Zachodniej” i patrząc z perspektywy na szyb, na którym przepracowałem dwadzieścia pięć lat i oba strajki: strajk w osiemdziesiątym roku i pacyfikację w kopalni „Rudna”, to ten mural łapie za serce i przypomina tamten okres walki o wolność i niepodległość – wspominał Jan Tabor – obecnie prezes Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.

Lokalizacja muralu przy ulicy 11 Lutego nie jest przypadkowa. Było to jedno z miejsc w Polkowicach, gdzie od 14 do 17 grudnia 1981 roku mieszkańcy, protestujący na znak solidarności ze strajkującymi górnikami ZG „Rudna Zachodnia” i „Rudna Główna”, byli pacyfikowani przez oddziały ZOMO i milicji. Kompozycja jest dziełem warszawskiej firmy. Nad jest stworzeniem na powierzchni około 200 m kw. przez siedem dni pracowało czworo artystów. Całość kosztowała 40 tys. zł, z czego połowę przekazała Fundacja KGHM Polska Miedź. Zobacz nasze video.

Jak już w naszym portalu informowaliśmy wczoraj w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach celebrowana była Msza św. w intencji NSZZ „Solidarność”, z udziałem m. in. kombatantów i związkowców, władz miejskich, służb mundurowych oraz mieszkańców. Natomiast dzisiaj Przez aklamację Rada Miejska w Polkowicach podjęła uchwałę o wyrażeniu uznania twórcom, działaczom oraz kombatantom Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, w 40. rocznicę powstania związku.

Od samego początku NSZZ „Solidarność” zrzeszał ogromną liczbę członków. W samym Zagłębiu Miedziowym do Solidarności zapisało się w ciągu kilku tygodni kilkadziesiąt tysięcy osób. Wywodzili się głównie z największych na tym terenie zakładów pracy – kopalń, hut i przedsiębiorstw górniczych.

Mural „Dziękujemy za Solidarność” to historyczne i symboliczne upamiętnienie tych, którzy 40 lat temu walczyli o wolną Polskę, w której dzisiaj żyjemy i pracujemy, możemy ze sobą współpracować i razem planować przyszłość, możemy się spierać i w sposób wolny spełniać życiowe plany.

Dariusz Nowakowski

Zagłębiowe drużyny nabierają rozpędu – analizujemy wyniki z ostatnich rozgrywek

Previous article

Solidarność – 40 lat na drodze wolności

Next article

1 Comment

  1. […] odbyły się uroczyste relacjonowane w naszym portalu odsłonięcie muralu „Dziękujemy za Solidarność”, Msza św. w intencji NSZZ Solidarność oraz uroczysta sesja Rady Miejskiej w Polkowicach, podczas […]

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like