Polkowiczanie mają dostęp do specjalnych testów, w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Chętni mogą się zgłaszać do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
„Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka jelita grubego – badania na obecność krwi utajonej w kale – pełnoletni mieszkańcy gminy Polkowice” – to kolejne zadanie w ramach polityki zdrowotnej burmistrza Łukasza Puźnieckiego, realizowanych w PCUZ. Program finansowany jest z budżetu gminy Polkowice.

– Wielokrotnie podkreślam, że zdrowie polkowiczan jest dla mnie sprawą nadrzędną – Dokładam wszelkich starań, aby opieka medyczna była dla mieszkańców jak najbardziej dostępna, a korzystanie z niej możliwie bezpłatne. Cieszę się i dziękuję polkowickiej przychodni za sprawną organizację nowego programu, który na pewno przyczyni się do uratowania zdrowia, a nawet życia wielu mieszkańców naszej gminy – – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.

Badanie pozwala na wstępną diagnozę bez konieczności wykonywania kolonoskopii. Wyniki testów znane są w ciągu siedmiu dni. Jeśli budzą one wątpliwości lekarzy, wówczas pacjenci są informowani o konieczności dalszej diagnostyki.

– Badanie na zawartość krwi utajonej w kale to ogólnie przyjęte postępowanie w diagnostyce wczesnego rozpoznawania raka jelita grubego, nieinwazyjne narzędzie w badaniach przesiewowych.Pozwala ono wykryć chorobę i rozpocząć leczenie. Dodatni wynik nie musi oznaczać raka. Jest uzyskiwany także w przypadku innych przyczyn krwawień do jelita: hemoroidy, wrzody żołądka, polipy jelita grubego, zapalenia jelit, uchyłki jelita grubego, itp. Zawsze jednak dodatni wynik testu należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce. Jest też wskazaniem do wykonania kolonoskopii – wyjaśnia Grażyna Czaja, diagnosta laboratoryjny.

Lekarze szacują, że tylko na Dolnym Śląsku na raka jelita grubego zachoruje w tym roku około 1800 osób.

Rejestracja na badanie:
Laboratorium PCUZ, stanowisko nr II, we wtorki i czwartki w godz. od 12-13. Pacjent dostaje fiolkę i wypełnia specjalną ankietę. Następnie przynosi próbkę z pobranym materiałem, która wysyłana jest do Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Odbiór probówek od pacjentów oraz wyników badań odbywać się będzie w terminach rejestracji, tj. we wtorki i czwartki w godz. od 12-13.

Wypowiedzieli wojnę powietrzną nielegalnym składowiskom śmieci – nowa technologia w służbie środowiska naturalnego [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Wielkie czerwone serce w Głogowie – chcą pomagać niepełnosprawnym dzieciom

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like