Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, czyste powietrze i zacienione miejsca do relaksu. To główne tematy, jakie zostały poruszone podczas pierwszego posiedzenia zespołu ds. zazielenienia gminy na lata 2020 – 2030.
Zespół będzie pracował również nad zachowaniem istniejących terenów zieleni oraz określenia kształtu ich dalszego rozwoju i pielęgnacji, ochroną terenów przyrodniczo cennych czy też wprowadzaniu nowych rozwiązań w kontekście adaptacji do zmian klimatu.
Głównym wyzwaniem przy opracowywaniu strategii zazielenienia gminy jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, jakie dokonują się na naszych oczach – mówiła Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni, członek zespołu i dodała, że największym problemem jest susza i należy szukać rozwiązań, które w odpowiedni sposób pomogą tej suszy zapobiegać.
Jednym ze sposobów niwelowania skutków suszy jest gromadzenie wód opadowych. Tworzy się w tym celu specjalne zbiorniki, do których odprowadzana jest woda deszczowa przede wszystkim z dachów budynków, bowiem ta z dróg czy chodników jest zanieczyszczona.
W trakcie posiedzenia przedstawione zostały pomysły na adaptację terenów gminnych pod nasadzenia drzew czy krzewów oraz tworzenia tzw. parków kieszonkowych. Parki kieszonkowe są dość młodą formą tworzenia miejsc zielonych, jednak można je już zauważyć w niektórych polskich miastach – poinformowała Elżbieta Kaczorowska. – Ich głównym celem jest ochrona przed słońcem w upalne dni, ale przede wszystkim stanowią estetyczną strefę relaksu dla zmęczonych czterema ścianami mieszkańców – zaznaczyła.
Wypracowane koncepcje będą poddawane konsultacjom społecznym. Każdy mieszkaniec będzie mógł przedstawić swoje propozycje, które będą omawiane przy tworzeniu projektów.