Fot: W.Petera

Dzięki wejściu w życie ustawy z 29 października 2021 roku o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników od 1 stycznia 2022 roku  rolnicy mogą bez opłat targowych w piątki i soboty w wyznaczonych przez władze gminy miejscach sprzedawać produkty wytworzone w swoich gospodarstwach. Od lutego br. lubinianie będą mogli kupować produkty rolne i spożywcze bezpośrednia od rolników na targowisku i giełdzie.

W Lubinie wyznaczono dwie lokalizacje – na targowisku Skorpion przy ulicy Łukasiewicza (wjazd od strony ulicy Armii Krajowej) oraz przy wjeździe na teren giełdy (tuż przy małym boisku Zagłębia Lubin). Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta. Produkty rolne i spożywcze oraz rękodzieło wytworzone w gospodarstwie rolnym mogą sprzedawać sami rolnicy oraz członkowie ich rodzin (powyżej 15. roku życia). W piątki handel odbywać się będzie od godziny 8.00 do 17.00, a w soboty – od 6.00 do 14.00.

– Uważamy, że to bardzo dobra inicjatywa. W tych czasach każdemu zależy na dobrych ekologicznych produktach, a dodatkowo wspieramy lokalnych przedsiębiorców Ważne jest to, że tego handlu wyznaczone są stałe miejsca, więc każdy będzie wiedział gdzie kupi coś dobrego – mówi  Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej w Lubinie.

Jak podaje Urząd Miasta Lubin przepisy prawdopodobnie zaczną obowiązywać jeszcze w lutym. Teraz czas na uprawomocnienie się uchwały. Kiedy miejsca do handlu będą już gotowe, na targowisku oraz na giełdzie pojawią się tablice, że w tych miejscach może odbywać się handel rolny.

– Każdy rolnik będzie musiał wypełnić stosowne oświadczenie o statusie rolnika i złożyć je u inkasenta na targowisku, a później zająć miejsce handlowe wyznaczone przez inkasenta. Handel może odbywać się z ręki, z kosza lub na rozstawionych stolikach handlowych rozstawionych w obrębie wyznaczonego miejsca, ale też z pojazdu. Sprzedający powinni pamiętać, że w czasie sprzedaży mają obowiązek utrzymać czystość i zapewnić estetyczny wygląd miejsca, w którym prowadzona jest sprzedaż – informuje Urząd Miasta Lubin.

Derby Dolnego Śląska. Dziś Zagłębie Lubin zagra z KPR-em Kobierzyce!

Poprzedni artykuł

Okradał pracowników biura. Wpadł już w ręce policji

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like