W kontekście powszechnego zagrożenia koronawirusem pilna jest potrzeba wyposażenia podmiotów leczniczych w środki ochrony indywidualnej, środki lecznicze oraz sprzęt medyczny niezbędny do ratowania życia i zdrowia osób zakażonych i osób z podejrzeniem zakażenia.

Niejako w odpowiedzi na to zapotrzebowanie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy podpisana została umowa o wykonanie pracy badawczej pn. „Wykonanie w symulowanych warunkach testowych urządzenia przeznaczonego do wentylacji mechanicznej ludzi z niewydolnością oddechową (respiratora) i wydanie wstępnej opinii co do jego przydatności i poprawności działania w warunkach medycyny ratunkowej”.

Legnicka uczelnia dysponuje sprzętem do kształcenia symulacyjnego studentów na kierunku Pielęgniarstwo. W Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej w warunkach wysokiej wierności można przeprowadzić badania urządzenia przeznaczonego do wentylacji mechanicznej pacjentów z niewydolnością oddechową (respiratora) skonstruowanego przez absolwenta Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy inż. Piotra Trzeciakiewicza.

PWZS i inż. Piotr Trzeciakiewicz postanowili współpracować nad oceną przydatności i poprawności działania respiratora w warunkach medycyny ratunkowej i wykorzystywać wyniki badań w kształceniu studentów i rozwoju naukowym nauczycieli akademickich Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej.

Sygnatariuszami umowy byli prof. dr hab. inż. Jerzy J. Pietkiewicz – prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, inż. Piotr Trzeciakiewicz, dr Monika Wierzbicka – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej oraz mgr Jakub Adamiak – nauczyciel akademicki Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej. W spotkaniu uczestniczyła także dr inż. Ewa Walczak-Chajec – Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej.

Nielegalna kolekcja zabytków i kwiaty kradzione z grobów – zamiast uczciwie zarabiać łamali prawo

Poprzedni artykuł

Premier Mateusz Morawiecki dzisiaj: „budowa Dolnośląskiego Centrum Onkologii i drogi ekspresowej S8 zdecydowanie bliżej”

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: