• Zatrzymany został 50-letni głogowianin, który nielegalnie prowadził poszukiwania zabytków.

Policjanci zabezpieczyli w jego mieszkaniu zabytkowe monety oraz min. fragment bransolety pochodzącej z okresu epoki brązu i przyrządy wykorzystywane w procederze, w tym wykrywacz metalu. Podejrzany znalezione przedmioty oferował do sprzedaży w Internecie.

Nielegalne prowadzenie działań archeologicznych oraz poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków jest niezgodne z prawem. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o ochronie zabytków, w myśl których „kto bez pozwolenia lub wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″. Podejrzanemu grozi zatem kara do 2 lat pozbawienia wolności.

  • Specyficzny sposób zarabiania znalazł sobie inny głogowianin. Zanim jednak doszło do jego zatrzymania policjanci otrzymali informację, że pod bramą cmentarza kręci się mężczyzna oferujący do sprzedaży bukiet kwiatów.

Zatrzymany w pobliżu cmentarza komunalnego w Brzostowie w godzinach popołudniowych 62-latek miał przy sobie bukiet kwiatów. Jak się okazało ukradł go z nagrobka na cmentarzu i usiłował sprzedać. Początkowo nie chciał się przyznać do swojego czynu. Policjanci ustali jednak nagrobek, z którego skradziono kwiaty.

Okradanie nagrobków jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Czyn jakiego dopuścił się podejrzany jest szczególnie nieakceptowany i potępiany w naszym społeczeństwie. 62 – latek postanowił poddać się dobrowolnie karze.

Poprzez: KPP Głogów

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dofinansuje remont mieszkań komunalnych

Poprzedni artykuł

Respirator w medycynie ratunkowej – innowacyjne badania na uczelni im. Witelona

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: