„Stradivariusy” uważane są za największe osiągnięcia sztuki lutniczej, przez wieki stanowiąc niedościgły wzór.

Swoją nazwę i nieśmiertelną sławę zawdzięczają geniuszowi z Cremony – Antonio Stradivariemu. Na wykonanych przez niego instrumentach grali m.in. Wieniawski, Lipiński, Młynarski, Huberman czy Ogiński. Podczas koncertu, jaki zapowiadamy, na jednym z egzemplarzy skrzypiec Stradivariusa, użyczonych przez Florian Leonhard Fine Violins w Londynie zagra Sara Dragan.

Artystka pochodzi z Legnicy. Mimo młodego wieku, ma na swoim koncie liczne znaczące sukcesy: wywalczyła pierwsze miejsca lub Grand Prix na około 60 konkursach skrzypcowych w Europie, USA i Azji, koncertowała w wielu prestiżowych salach koncertowych: Carnegie Hall (NYC), Walts Disney Hall of Los Angeles Philharmonic, Filharmonii Berlińskiej, Rachmaninov Concert Hall w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, auditorium Marcel Landowski w Paryżu, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Sarze Dragan towarzyszyć będzie Wiktor Szymajda na fortepianie. Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu, dwukrotnym stypendystą Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. W latach 2000-2001 pianista-kameralista na Letniej Akademii Muzycznej w Krzyżowej. Od 1996 roku jest związany również z Narodowym Forum Muzyki, dawniej Filharmonią Wrocławską, z którą jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych, m.in. dzieł W. Lutosławskiego, O. Respighiego czy L. Berio. Stale współpracuje z wokalistami Opery Wrocławskiej.

Podczas koncertu usłyszymy: J.Brahms – III Sonata d-moll na skrzypce i fortepian Op.108 / J. Hubay – Fantazja Carmen / F.Chopin – Nokturn cis-moll (opr. N.Milstein) Op.posth. / N.Paganini – I Koncert D-dur Op.6.

Koncert ze Stradivariusem – piątek – 11 czerwca 2021 – godz. 19:00 – Akademia Rycerska – Sala Królewska – Legnica – wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym, co oznacza konieczność zachowania dystansu oraz zasłaniania nosa i ust

Stwórzmy razem wypasioną kulturę – Kultura ON! – nabór inicjatyw

Poprzedni artykuł

Perła w koronie polskiej kultury ludowej – zespół „Mazowsze” otwarty na talenty poprzez Konkurs im. Stanisława Jopka [VIDEO]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like