VideoWydarzenia

Perła w koronie polskiej kultury ludowej – zespół „Mazowsze” otwarty na talenty poprzez Konkurs im. Stanisława Jopka [VIDEO]

0

Już w październiku tego roku rozpocznie się druga edycja ogólnopolskiego konkursu wokalnego im. Stanisława Jopka, legendarnego solisty zespołu „Mazowsze”.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego jest jedną z pereł w koronie polskiej kultury ludowej. Rozpoznawalny na całym świecie i wszędzie przyjmowany z aplauzem. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Obecnie w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.

Stanisław Jopek słynął z niepowtarzalnego głosu – tenoru o barytonowym zabarwieniu. Z pochodzenia był lwowianinem. Mówił o sobie, że jest szczęściarzem, a „Mazowsze” najlepszą akademią muzyczną i szkołą życia. O artyście mówi nam dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” Jacek Boniecki. Zobacz nasze video.

Konkurs przeznaczony jest dla solistów. Każdy z pretendentów do zwycięstwa ma możliwość przyjechać na przesłuchania z akompaniatorem, zespołem lub zaprezentować swoje umiejętności wokalne z akompaniamentem odtwarzanym z nośnika dźwięku. Regulamin przewiduje cztery kategorie wiekowe: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+. I Etap przesłuchań odbędzie się w 16 lokalnych Instytucjach Partnerskich w całej Polsce. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych zostaną zaproszeni do udziału w II Etapie, który odbędzie się w siedzibie Zespołu „Mazowsze” w Otrębusach. Laureaci Konkursu wystąpią podczas Koncertu Galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem „Mazowsza”. Zwycięzcy uhonorowani nagrodami pieniężnymi. Jak wziąć udział w konkursie? Wszystko można znaleźć w serwisie internetowym zespołu po kliknięciu TUTAJ, o czym mówi kierownik impresariatu zespołu „Mazowsze” Krzysztof Kurlej.

O tym, że warto wziąć udział w Konkursie im. Stanisława Jopka przekonali się laureaci poprzedniej edycji konkursu. Ilona Kossakowska podkreśla wartości artystyczne niesione na cały świat przez „Mazowsze”. Jan Mazepa zwraca uwagę na to, że „Mazowsze” jest ambasadorem polskości poprzez krzewienie naszej kultury narodowej.

Ludowe tradycje są nośnikiem polskości. Podnoszą nas na duchu, wzmacniają tożsamość rodaków na całym świecie. Śpiew, taniec i muzyka „Mazowsza” są też wysmakowane artystycznie. Dobrze jest się o tym przekonać osobiście, ale zapewne jeszcze ciekawiej, mieć udział w tym dziele.

Dariusz Nowakowski

Raj dla melomanów – Koncert ze „Stradivariusem”

Poprzedni artykuł

Polski Ład – 10 projektów na 100 dni

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like