W lubińskiej siedzibie miedziowej spółki odbyło się wczoraj kolejne posiedzenie Rady Medycznej KGHM Polska Miedź S.A., o działalności której pisaliśmy w naszym portalu. Jej skład to reprezentacja ekspertów w swoich dziedzinach – lekarzy, naukowców oraz przedstawicieli kadry zarządzającej KGHM.

Rada czuwa nad działaniami miedziowej spółki oraz Fundacji KGHM, wspiera i inicjuje nowe projekty w zakresie szeroko zakrojonych działań lokalnych na rzecz zdrowia pracowników i mieszkańców Zagłębia Miedziowego oraz województwa dolnośląskiego. Członkowie Rady mieli okazję zapoznać się z działaniami, które podjęła spółka, by zabezpieczyć pracowników przed zakażeniem koronawirusem.

Krajowy konsultant ds. występowania chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban zwrócił uwagę na pozytywne efekty podjętych w związku z pandemią działań. – Wypada naprawdę pogratulować zarządowi i całej Grupie KGHM Polska Miedź S.A. W porównaniu z sytuacją – choćby na Śląsku – bardzo widoczne jest zaangażowanie firmy w ochronę pracowników i to jest bardzo budujące. Obostrzenia i utrzymanie dyscypliny wśród pracowników to aktualnie sprawa najważniejsza. Nie możemy z tego rezygnować, zwłaszcza, że przed nami jesień i możliwy wzrost zachorowań.

W podobnym tonie wypowiedział się prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego profesor Bartosz Łoza: Można połączyć interes gospodarczy z rozsądkiem związanym z higieną. Wykazaliście się znakomitą polityką informacyjną skierowaną do ludzi, która nie skutkowała niewiarą lub buntem. Zaufano wam – to jest czynnik, na który Państwo zasłużyliście, Utrzymajcie to – dzięki temu utrzymacie lojalność i zaufanie pracowników.

Głos w sprawie aktualnej sytuacji w miedziowym koncernie zabrał wiceprezes ds. produkcji Radosław Stach: Od samego początku walczyliśmy o jak najmniejszą liczbę zarażonych pracowników. Działaliśmy bardzo szybko i doprowadziło to do takiej sytuacji, że do dzisiaj w Grupie Kapitałowej KGHM mieliśmy kilkunastu zarażonych. Pracujemy na najwyższych obrotach i nie zwalniamy tempa produkcyjnego. Radosław Stach podkreślił również, że szczególna czujność zostaje zachowana w kontekście okresu wakacyjnego. – Najnowsza rzecz, którą wprowadzamy to monitorowanie, gdzie nasz pracownik jedzie na urlop – będziemy obserwować te miejsca.

Podczas posiedzenia prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński wręczył akty powołania do Konsultacyjnej Rady Medycznej Arturowi Mazurowi – prezesowi Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji oraz Adamowi Ziembie – dyrektorowi Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Wielcy, a do takich zalicza się KGHM, szukają odpowiednich partnerów. Myślę, że DCR zasługuje na to miano. Na pewno jest to szpital, który daje dodatkową, cenną ofertę opieki i usług medycznych – powiedział prezes DCR Artur Mazur. Wtórował mu dyrektor WIHE Adam Ziemba: W tej chwili jestem po zakupie urządzenia Cobas 6800, które w ciągu 24h jest w stanie wykonać 1200 testów genetycznych. To skala przemysłowa. Zakup jest realizowany między innymi dzięki wsparciu prezesa Marcina Chludzińskiego.

Podsumowujemy szczyt pandemii i wpływ na Grupę Kapitałową KGHM. Ta sprawa pochłonęła mnóstwo naszej energii i nadal ją monitorujemy. Nasza firma przyłożyła ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa i zapewnienia wszystkiego, co było konieczne pracownikom. W trudnych czasach pracujemy i utrzymujemy produkcję oraz dobry wynik finansowy. Dbamy o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Od początku zagrożenia koronawirusem wprowadziliśmy szereg obostrzeń i nakazów. Pracownicy otrzymali pakiety ze środkami dezynfekującymi. Na bieżąco odkażamy przestrzenie wspólne w oddziałach KGHM, zarówno na ziemi, jak i pod ziemią. Dzięki błyskawicznemu i skutecznemu działaniu, liczba zakażeń w naszych zakładach wyniosła zaledwie 7 – stwierdził prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. Ta satysfakcjonująca sytuacja w KGHM związana z zagrożeniem koronawirusem to również efekt pracy Rady Medycznej. Konsultowaliśmy z Państwem i ustalaliśmy nasze działania, które na bieżąco wdrażaliśmy w Grupie Kapitałowej. Myślę, że ten cały proces i zagrożenie się nie skończyło, ale nasze wysiłki przyniosły rezultaty. Działamy w normalny sposób w nienormalnych czasach.

O podjętych krokach prewencyjnych mówił wiceprezes ds. rozwoju Adam Bugajczuk: W KGHM i oddziałach firmy zamontowaliśmy najwyższej klasy kamery termowizyjne do badania temperatury u pracowników. Takie kamery są stosowane m.in. na lotnisku w Singapurze. Był to jeden z naszych środków prewencyjnych, który zadziałał i udało nam się w kilku przypadkach wyłapać pracowników i skierować ich na izolację. To pozwoliło nam uchronić się przed ogniskami zapalnymi.

  • Rada Medyczna KGHM Polska Miedź S.A. działa na rzecz zwiększenia wiedzy pracowników i mieszkańców regionu w zakresie profilaktyki zdrowotnej, przyczynach chorób i możliwości ich zapobiegania.
  • Do udziału w pracach Rady Medycznej zaproszeni zostali również uznani naukowcy z najważniejszych ośrodków naukowych m.in. z Warszawy, Szczecina, Łodzi czy Wrocławia.
  • W skład Rady wchodzą przedstawiciele kadry zarządzającej KGHM Polska Miedź S.A. W jej gronie znaleźli się również lekarze z Miedziowego Centrum Zdrowia z Lubina, która to placówka od wielu lat prowadzi zakrojone na bardzo szeroką skalę badania w zakresie profilaktyki zdrowotnej.
  • Rada i jej członkowie na bieżąco wspierają wszelkie działania KGHM związane z szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną. Jednocześnie Rada Medyczna pomaga w wypracowaniu rocznych i wieloletnich porozumień z gminami i powiatami Zagłębia Miedziowego.

STUDIO FAKTY – Kamil Ciupak: „Musimy rozmawiać z ludźmi, bo inaczej nie dowiemy się, czego tak naprawdę potrzebują” [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Fundusz Inwestycji Samorządowych dla naszej gminy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like