W programie Studio Fakty, emitowanym na żywo w naszym profilu Facebook, Państwa i naszym gościem był Kamil Ciupak – starosta polkowicki.

Rozmawialiśmy o tym, czym jest samorząd terytorialny oraz o wyzwaniach i problemach stojących przed powiatem polkowickim.

Oto niektóre wątki rozmowy:

  • 30-lecie samorządu terytorialnego: Reforma samorządowa sprzed 30 lat zmieniła Polskę i to na lepsze. Nie mówię tego dlatego, że od ponad 20 lat pracuję w samorządzie. To jest także opinia ekspertów międzynarodowych, którzy uważają, że to jedna z najlepszych reform jakie spotkały nasz kraj. Lokalna społeczność zawsze wie najlepiej czego potrzebuje. Samorząd pozwolił decydować ludziom o swoich sprawach.
  • Co to znaczy „być samorządowcem”: To znaczy przede wszystkim „pracować dla swojej społeczności”. Ponad podziałami partyjnymi. Mam zawarty kontrakt ze swoimi mieszkańcami i nie ważne, jaka opcja polityczna rządzi. Współpracowałem z wieloma partiami, niektórych już w ogóle nie ma w Polsce. Bez względu na kto to to był, zawsze udawało się znaleźć wspólny język.
  • Na czym polega praca starosty polkowickiego: Ciągle trzeba być pod telefonem. Tak było na przykład w sytuacji pandemii, jaka nas spotkała. Oczywiście znam starostów, którzy pracują w urzędzie od pewnej godziny do innej, ale ja nie wyobrażam sobie takiej formy pracy. Musimy rozmawiać z ludźmi, bo inaczej nie dowiemy się, czego tak naprawdę potrzebują.
  • Co zrobić, by Zagłębie Miedziowego i Polkowice były atrakcyjniejsze: Atrakcyjny region przyciąga mieszkańców do pozostania i turystów do odwiedzin. Dlatego wraz z okolicznymi samorządami podjęliśmy decyzję o powstaniu tzw. „ZIT”-u, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terenowych. Zmierzamy ku powstaniu kolei aglomeracyjnej, a to spowoduje wzrost atrakcyjności gospodarczej i bezpieczeństwa na drogach. W Zagłębiu Miedziowym w większości mamy prawdziwych samorządowców, którzy ponad podziałami partyjnymi podejmują działania dla swoich mieszkańców.

Rozmowę, którą prowadził Dariusz Nowakowski, można obejrzeć w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.

Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku – zwyczajowo o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@miedziowefakty.pl  lub podczas transmisji w formie komentarzy.

Uwaga na ASF – wojewoda wydzielił obszar w gminach Gaworzyce i Radwanice

Previous article

Marcin Chludziński: „Od początku moim osobistym priorytetem było zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników” – Rada Medyczna KGHM ocenia aktywność w czasie pandemii

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like