Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rozpatrzyło wnioski Centrum Kultury w Rudnej oraz Chobieńskiego Ośrodka Kultury na realizację projektów w ramach zadania „Kultura w sieci”. Celem programu jest finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających jej obecność w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line.

„Nowa Strona Kultury” to projekt, na który Centrum Kultury w Rudnej otrzymało kwotę w wysokości 40 000 zł.

Pomysł zrodził się w odpowiedzi na obecną sytuację – wystąpienie pandemii wymusiło przeorganizowanie działalności kulturalnej, wzbudziło potrzebę innowacyjnego i niekonwencjonalnego podejścia do kultury i przeniesienie jej w miarę możliwości do przestrzeni internetowej.

Aplikacja mobilna z animowanym mascotem o nazwie Culturek zagości w telefonach lokalnej społeczności jako narzędzie informacyjne i nawigujące w sferze kultury, pozwalające na codzienny i bezpośredni kontakt ze sztuką. Strona internetowa będzie bazą informacyjną i archiwizacyjną działalności świetlic wiejskich, rękodzielniczych pracowni ginących zawodów, zespołów folklorystycznych, sekcji kół zainteresowań oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która rozwinie i skoordynuje przestrzeń kultury w sieci.

Projekt stanowi odpowiedź na potrzeby odbiorców związane z poprawą promocji wydarzeń kulturalnych gminy, informacji o ofercie edukacji kulturalnej Centrum Kultury w Rudnej, propagowania i zwiększenia możliwości kontaktu z kulturą online.

Chobieński Ośrodek kultury w ramach środków pozyskanych z dotacji w wysokości 22.000 zł, w okresie od czerwca do października 2020 r. będzie realizować projekt pn.: „Zostań w domu zwiedzając Gminę Rudna”.

Celem zadania jest wirtualne zwiedzanie za pomocą wizualizacji 360 VR zabytków gminy Rudna oraz jej przyrody. Wśród wybranych zasobów wizualizacji poddane zostaną następujące obiekty:

  • Cerkiew Prawosławna Świętych Kosmy i Damiana w Studzionkach,
  • Kościół Rzymskokatolicki pw. Trójcy Świętej w Rudnej,
  • Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni,
  • Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Michała Archanioła w Olszanach,
  • Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Urszuli w Gwizdanowie,
  • Zamek w Chobieni (XIV wiek),
  • Pałac w Radomiłowie (XVI wiek),
  • Ratusz w Rudnej (XX wiek),
  • rezerwaty przyrody min.: Łęgi Odrzańskie w Naroczycach, Skarpa Storczyków w Orsku.

Wybrany zbiór stanowi największą i najcenniejszą wizytówkę architektoniczną i przyrodniczą Gminy Rudna, której celem jest utrwalenie w formie cyfrowego dostępu poprzez nośniki: komputer, tablet, smartfon /google VR. Dzięki tej inicjatywie powstanie pierwsza w gminie wirtualna mapa oraz strona internetowa z naniesionymi punktami (spacerami 360VR), która przybliży zarówno mieszkańcom gminy, ale i wszystkim potencjalnym odbiorcom na świecie walory architektoniczne i przyrodnicze Gminy Rudna poprzez kanały internetowe.

Obiekty zgromadzone w projekcie i umieszczone na odpowiedniej stronie, pozwolą na oglądania ich w dowolnie wybranym czasie i miejscu bez wychodzenia z domu, poprzez narzędzia online, czyli wirtualny spacer po miejscach ważnych dla nas kulturowo. Dostęp do prezentowanych materiałów będzie całkowicie bezpłatny.

Pszczoła lubi różnorodność

Poprzedni artykuł

Auto w rowie i właściciel obok – auta w „dziupli” i złodziej blisko

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: