LubinFakty i informacjePolitykaVideo

Gmina Lubin obroniona i dumna – „Gramy dalej” [VIDEO]

0

Miasto Lubin i Gmina Lubin pozostaną w swoich dotychczasowych granicach. Jak już obszernie informowaliśmy w naszym portalu, taką decyzję podjęła Rada Ministrów. Wójt gminy wiejskiej Lubin Tadeusz Kielan podkreśla, że udało się tak naprawdę nie dopuścić do unicestwienia gminy.

Zamyka się zatem pasmo niepokojów i konfliktów, jakie kilka miesięcy temu wywołał zamiar „aneksji” siedmiu sołectw gminy wiejskiej przez miasto. Na pomysł wpadł prezydent miasta Lubina Robert Raczyński. Zdecydowanie przeciw był wójt wiejskiego Lubina Tadeusz Kielan i nie był osamotniony w swojej batalii.

Nie był to jednakże tylko spór dwóch włodarzy. W obu gminach odbyły się konsultacje społeczne, z których niewątpliwie wynikało, że mieszkańcy gminy wiejskiej nie akceptują przejęcia części swojego terenu przez samorząd miejski. W gminie miejskiej poparcia prezydenckiemu pomysłowi udzielił znacznie mniejszy odsetek lubinian.

Wójt Tadeusz Kielan nie kryje satysfakcji, że udało się obronić suwerenność gminy. Jestem bardzo wdzięczny mieszkańcom. Informowali mieszkańców na bieżąco. Gdyby doszło do oddzielenia części sołectw, krokiem następnym byłaby likwidacja naszej gminy – wyjaśnia włodarz. Zobacz nasze video.

W geście szacunku wobec mieszkańców gminy wiejskiej Lubin – także mieszkańców miasta Lubin – wójt Tadeusz Kielan, zaprasza na szczególne wydarzenie. Nie możemy podziękować każdemu indywidualnie, stąd pomysł koncertu. Mieszkańcy potrafili się zorganizować w ciągu kilku, a czasami nawet jednego dnia, by wziąć udział w sesji, Marszu Przyjaźni czy happeningu i wyrazić swój sprzeciw wobec planów połączenia z miastem. Spotkajmy się jeszcze raz, ale teraz, tylko po to, by wspólnie się bawić i cieszyć z naszego sukcesu.

Koncert pod hasłem „Gramy dalej” odbędzie się w Raszówce. Miejsce koncertu nie jest przypadkowe. To właśnie Raszówka jest symbolem innej batalii stoczonej w 2019 r. przez władze i mieszkańców gminy Lubin, tym razem o kolej. Raszówka, Gorzelin, Chróstnik i Rzeszotary, mimo wybudowanych z unijnych środków nowoczesnych peronów, w marcu zniknęły z rozkładu jazdy. Protest mieszkańców, którzy 8 czerwca 2019 stanęli na torach w Raszówce spowodował zmianę stanowiska w tej sprawie Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz władz Kolei Dolnośląskich.

Impreza „Gramy dalej” odbędzie się już w piątek 13 września 2019 r. o godz. 18:00. Na scenie w Raszówce oprócz Piotra Pręgowskiego i Eneja zaprezentuje się także grupa Teatralna „Zwykli Ludzie”, której towarzyszy Zespół „Zachęta” z wyjątkowym, specjalnie przygotowanym programem artystycznym.

Dariusz Nowakowski

Nocna wyprawa ekspresówką – podwójny gaz nie pomógł

Poprzedni artykuł

Koszykarki z sukcesem – młodziczki MKS Polkowice

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: