Organizatorzy Legnickiego Festiwalu SREBRO zapraszają do odwiedzenia Galerii Sztuki i Muzeum Miedzi. Część srebrnych wystaw pozostaje dostępna dla zwiedzających jeszcze do końca sierpnia. Na zwiedzanie można umówić się drogą mailową (galeria@galeria.legnica.eu) lub telefonicznie (76 856 51 26).

W Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) można zobaczyć biżuterię, będącą odpowiedzią artystów na hasło przewodnie 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Ekspozycja obejmuje złotnicze (i nie tylko) interpretacje tematu „Wciąż człowiek?”, autorstwa44 artystów z kilkunastu krajów. Zostały one wybrane przez międzynarodowe jury spośród 357 prac nadesłanych do Legnicy przez 186 twórców.

Natomiast w Muzeum Miedzi (ul. Partyzantów 3) na zwiedzających czekają dwie ekspozycje.

Zbiorowa wystawa „Handmade 2. Polska sztuka srebra lat 1979-1999” dostarcza retrospektywnego spojrzenia na początki i rozwój polskiego złotnictwa awangardowego ukazanego przez pryzmat Ogólnopolskich Przeglądów Form Złotniczych, które organizowane były w Legnicy w latach 80 i 90 XX wieku. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy.

Druga ekspozycja przybliża twórczość jednego z czołowych polskich artystów-złotników – prof. Andrzeja Szadkowskiego, założyciela Katedry Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wystawa „Rytm twórczości 1968-2021” ukazuje drogę twórczą artysty począwszy od konstruktywistycznych prac z okresu studiów, na najnowszych realizacjach skończywszy. Znajdują się na niej m.in. obiekty biżuteryjne z wykorzystaniem bursztynu i krzemienia pasiastego, serwis do kawy oraz kolekcja brosz Art Systemy. Prof. Andrzej Szadkowski zaprezentował także fragmenty swojej kolekcji biżuterii antycznej oraz prace uczniów i przyjaciół.

– Dodatkową zachętą do wizyty jest wakacyjna oferta promocyjna na zakup katalogów dokumentujących biżuteryjne wystawy. Każdego roku legnickim wystawom biżuterii towarzyszą publikacje uwieczniające eksponowane prace, opatrzone tekstami autorskimi i kuratorskimi. Od początku „srebrnej” działalności wydano blisko 200 różnych wydawnictw – katalogów wystaw pokonkursowych, grupowych i indywidualnych, folderów i zbiorów tekstów – informuje Galeria Sztuki.

Kierowco zwolnij lub płać mandaty

Poprzedni artykuł

W rocznicę godziny „W” – Lubin w hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like