Lubin, jak co roku, odda hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Uroczystości rocznicowe, których organizatorem jest powiat lubiński rozpoczną się 1 sierpnia o godzinie 17.00 pod Murem Pamięci przy ul. Mikołaja Pruzi w Lubinie.

– Zachęcam wszystkich do tego, by wspólnie z nami uczcili ich pamięć. To bardzo ważne wydarzenie w historii Polski, a organizowane przez nas obchody są okazją, żeby ta pamięć była w nas zawsze żywa. Zatrzymajmy się na chwilę w godzinę „W” i pomyślmy o bohaterach powstania, którzy podjęli tę heroiczną walkę o wolność wszystkich nas – mówi Adam Myrda, starosta lubiński.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944)- to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Największa operacja militarna Armii Krajowej swoim zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnym.

Oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Biżuteryjne ekspozycje czekają na zwiedzających

Poprzedni artykuł

Świat koronek Haliny Firuty

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like