Mężczyzna wcześniej był już objęty procedurą „Niebieskiej Karty”. Postawiono mu też zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad 74-letnią matką.
36-latek został ponownie zatrzymamy przez policjantów, po tym jak stwierdzono, że nie przestrzega zastosowanych przez prokuratora środków zapobiegawczych, tj. zakazu kontaktowania i zbliżania się do matki, Nie zgłaszał się również na policyjny dozór. Jego agresywne zachowanie, wszczynanie awantur pod wpływem alkoholu, zagrażało bezpieczeństwu pokrzywdzonej.
Zastosowane wcześniej środki nie spowodowały żadnej refleksji podejrzanego i nie powstrzymały go od agresji. Na wniosek policji i prokuratora, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.
- Przypomnijmy co to jest przemoc w rodzinie?
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie definiuje przemoc w rodzinie jako: jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób członów rodziny (definicja poniżej), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
- Kogo dotyczy przemoc w rodzinie?
Według ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie członkiem rodziny jest osoba najbliższa w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.), a także inna osoba wspólnie zamieszkująca lub gospodarująca. Art. 115 §11 Kodeksu karnego (K.K.) brzmi: osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
Poprzez: KPP Głogów