Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zakończyły się odbiory końcowe przebudowanej ulicy Szczytnickiej. Nowa droga, na którą wydano prawie 16 mln zł, została otwarta dla ruchu, a od wigilii kursowały po niej też autobusy nr 2 MPK. Inwestycja, którą relacjonowaliśmy w naszym portalu, przeprowadzono w bardzo szybkim tempie, bo prawie pół roku przed terminem.

Przebudowa ul. Szczytnickiej rozpoczęła się w październiku minionego roku. Było to bardzo poważne przedsięwzięcie budowlane. Na ulicy tej nie było chodników, oświetlenia, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych, miejscami jezdnia była bardzo wąska. Powstała nowoczesna, bezpieczna i bardzo ważna arteria miejska. Dzięki niej będzie można ominąć centrum, co spowoduje zmniejszenie ruchu w mieście i zmniejszy zanieczyszczenie powietrza. W przypadku remontów innych dróg czy obiektów w Legnicy jak np. mostu nad Czarną Wodą na ul. Leszczyńskiej będzie bardzo dobrym objazdem.

Przebudowana poszerzona jezdnia na ponad 2-kilometrowym odcinku. Zbudowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe wraz z odcinkami pieszo rowerowymi o długości łącznie ponad 2 km.  Ścieżka łączy się z drogami rowerowymi na ul. Bydgoskiej, co ułatwia dojazd jednośladem do np. centrum miasta. Docelowo połączona zostanie z Dolnośląską Autostradą Rowerową. Powstały dwie zatoki autobusowe i pętla dla nich. Wcześniej autobusy zatrzymywały się na jezdni, co utrudniało ruch. Na pętli zbudowano też stanowisko do ważenia pojazdów.

Cała ulica na przebudowanym odcinku ma teraz 80-punktowe nowoczesne i energooszczędne oświetlenie ledowe. Doświetlone zostały przejścia dla pieszych. Jest mała retencja w postaci zbiornika retencyjnego, który będzie odprowadzać wody deszczowe. Sporym wyzwaniem było zlikwidowanie kolizji sieciowych. Zbudowano sieć Legman.

Ulica Szczytnicka po przebudowie jest jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych w naszym mieście. Zgodnie z moimi zapowiedziami ta inwestycja miała zostać zrealizowana w tej kadencji i słowa dotrzymałem. Ta nowa arteria pełni funkcję północnego objazdu centrum miasta. Można nią dojechać do osiedli mieszkaniowych, zakładów pracy. Jest ona także ważną drogą do terenów inwestycyjnych – pod budownictwo mieszkaniowe i gospodarcze – mówił prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Modernizacja ul. Szczytnickiej w liczbach: 
  • koszt inwestycji 15 mln 735 tys. 566 zł
  • źródła finansowania: gmina – 12 mln 238 tys. zł 676 zł / Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – 3 mln 496 tys. 890 zł
Poprzez: legnica.eu

Handel naszymi danymi – codzienność, której nie zauważamy

Poprzedni artykuł

Sensacyjny wynik meczu dzisiaj – jutro finał PKN ORLEN VOLLEY CUP 2020

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like