Bezpłatnie wymieni żarówkę albo uszczelkę w kranie, naprawi zamek, odpowietrzy kaloryfery. Na takie drobne usługi mogą liczyć seniorzy w ramach programu „Polkowicka Złota Rączka PLUS”.

„Złota Rączka” jest spełnieniem jednej z wyborczych obietnic burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego skierowanych do seniorów. Tym razem zadbamy o to, aby drobne prace domowe były wykonywane przez osoby, które mają kwalifikacje, tak żeby ułatwić funkcjonowanie naszym seniorom – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. Prace te dzięki środkom gminnym będzie wykonywać wskazana organizacja pozarządowa. I będą to osoby znane seniorom, co gwarantuje bezpieczeństwo – podkreśla.

O bezpłatną pomoc w drobnych pracach i usuwaniu usterek domowych mogą zgłosić się mieszkańcy gminy Polkowice, którzy są samotni, nie pracują zawodowo i mają powyżej 65 lat lub prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z osobą w tym samym wieku. Dotyczy to też osób samotnych, które opiekują się osobą niepełnosprawną.

Jest bardzo dużo starszych osób potrzebujących takiej pomocy – mówi Wacława Pomian z Rady Seniorów Gminy Polkowice, prezes Stowarzyszenia Charytatywnego Polkowicka Złota Jesień. Teraz, kiedy ze względu na epidemię nie można wychodzić, osoby starsze są bardziej zestresowane, często nie wiedzą, co mają zrobić, jeśli coś się dzieje, a nie ma nikogo bliskiego. Dlatego taka akcja jest bardzo potrzebna – podkreśla.

Warto wiedzieć, że w wykazie prac nie ma np. naprawy instalacji gazowej, telewizyjnej itp., co wymaga specjalnych uprawnień, a także sprzątania, mycia okien czy wnoszenia lub wynoszenia mebli i sprzętu AGD/RTV z mieszkania. Program trwa do 31 grudnia, z wyłączeniem niedziel, świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Zgłoszenia usterek przyjmować będzie koordynator projektu, od poniedziałku do piątku, w godz. od 10 do 18, pod numerem telefonu: 790203 304. Jest to Spółdzielnia Socjalna „Atlas” w Polkowicach. O terminie wizyty decyduje kolejność zgłoszeń, po wstępnej weryfikacji. Zanim fachowiec od drobnych napraw pojawi się przed drzwiami mieszkania, senior otrzyma jego dane: imię, nazwisko. Dzięki temu może on potwierdzić tożsamość osoby, która przyjdzie z pomocą.

Wnioski i uwagi na temat programu można zgłaszać do koordynatora projektu oraz do wydziału sportu i inicjatyw lokalnych w urzędzie gminy pod nr tel: 768474186.

 

Prof. Piotr Kuna: „Tylko u 20% leczonych z nałogu palaczy konwencjonalna terapia jest skuteczna”

Poprzedni artykuł

Miał to coś… w… – nie dość, że jechał, to jeszcze brał

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like