Marszałek województwa dolnośląskiego wyróżnił Zakłady Górnicze „Rudna” złotym medalem „Zasłużony dla Dolnego Śląska”.

Wniosek o nadanie odznaczenia złożył burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. W ubiegłym tygodniu, z rąk marszałka Cezarego Przybylskiego, prestiżowe odznaczenie odebrał dyrektor ZG Rudna Marek Świder. Kopalnia Rudna na stałe wpisała się nie tylko w krajobraz naszej gminy, powiatu czy województwa, ale także wywarła ogromny wpływ na ich historię, rozwój gospodarczy i świadomość społeczną – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki, który wraz z Janem Wojtowiczem, pełnomocnikiem ds. górnictwa i komunikacji UG Polkowice, uczestniczył w ceremonii dekoracji sztandaru ZG Rudna medalem „Zasłużony dla Dolnego Śląska”.

Zakłady Górnicze Rudna obchodziły w minionym 2029 roku 45-lecie istnienia. To jedna z dwóch kopalń miedzi KGHM (obok ZG Rudna Zachodnia), które leżą najbliżej Polkowic i które na trwałe związały się z życiem miasta i jego mieszkańców, zarówno w warstwie ekonomicznej i społecznej, jak i historycznej To tutaj rozegrały się dramatyczne wydarzenia stanu wojennego, kiedy w grudniu w 1981 r. władze komunistyczne siłą spacyfikowały protest górniczy. Opisywaliśmy te zdarzenia w naszym portalu i relacjonowaliśmy związane z tym rocznicowe obchody.

Zakłady Górnicze „Rudna” są pierwszym zakładem pracy uhonorowanym tym odznaczeniem. Możemy godnie podziękować całym pokoleniom górników, w ogromnej części mieszkańcom naszej gminy, którzy wnieśli ten ogromny wkład w budowanie naszej codzienności, w wymiarze ekonomicznym i społecznym – podkreślił Łukasz Puźniecki.

Podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu srebrną odznakę „Zasłużony dla Dolnego Śląska” otrzymał także polkowiczanin Jacek Kołtun, który przez 26 lat służył jako ratownik górniczy w Jednostce Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM, brał udział w licznych akcjach ratowniczych pod ziemią, a także stale angażuje się w działalność charytatywną.

W Koźlicach droga będzie jak nowa – już na wiosnę tego roku

Poprzedni artykuł

Głogowski „Chrobry” z „genem walki” – przed klubem seria ważnych spotkań [VIDEO]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: