Fot. W.Petera

Rada Ministrów 30 listopada przyjęła przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, przedłożony przez ministra finansów.

– W celu złagodzenia Polakom skutków inflacji, rząd chce wprowadzić czasową obniżkę akcyzy na paliwa silnikowe (olej napędowy, benzyny silnikowe, LPG), zwolnienie od akcyzy dla sprzedaży energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz obniżkę stawki akcyzy na energię elektryczną. Funkcjonować będzie także czasowe wyłączenie sprzedaży paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej. Przyjęte przepisy realizują część zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego przedstawionych w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. Pozostałe działania w tym zakresie zostaną wprowadzone w kolejnych rozporządzeniach i ustawach – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Według nowych rozwiązań legislacyjnych  od 20 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r. wysokość akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. zmniejszona zostanie również  stawka akcyzy na energię elektryczną. Zwolnienie energii elektrycznej od akcyzy dla gospodarstw domowych będzie obowiązywać do 31 maja 2022 r.

Jak podaje KPRM pozostałe działania w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej zostaną wprowadzone w kolejnych rozporządzeniach i ustawach.

 

System aukcyjny dla OZE wydłużony do 31 grudnia 2027 roku

Poprzedni artykuł

Blisko 30 tysięcy nowych i potwierdzonych zakażeń COVID-19

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like