Fot. W.Petera

 Komisja Europejska zgodziła się na wysłużenie systemu aukcyjnego – głównego polskiego programu wsparcia wytwórców energii ze źródeł odnawialnych do 31 grudnia 2027 roku. Decyzja została wydana w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

– To doskonała informacja dla wszystkich wytwórców OZE, jak i dla Polski. Aukcje są ważnym narzędziem wspierającym rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Decyzja Komisji Europejskiej umożliwia zachowanie ciągłości głównego Polskiego systemu wsparcia dla wytwórców OZE w zgodzie z zasadami rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, co jest kluczowe dla zapewnienia warunków do bezpiecznego i przewidywalnego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – mówi Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

Zdaniem  Ministerstwa Klimatu i Środowiska powstawanie nowych instalacji OZE ma kluczowe znaczenie dla realizacji ambitnych celów polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej i transformacji polskiej gospodarki w kierunku zero i niskoemisyjnym.

Według szacunków ekspertów MKiŚ przedłużenie systemu aukcyjnego umożliwi powstanie ok. 9 GW nowych mocy w technologiach wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych. Maksymalna wartość wsparcia państwa w całym okresie trwania programu może wynieść do 43,85 miliardów złotych.

 

Ważne dla rolników – emerytów

Poprzedni artykuł

Z myślą o złagodzeniu Polakom skutków inflacji – Czasowa obniżka akcyzy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like