W grudniu 2020 r. dobiegł końca projekt polegający na świadczeniu usług opieki wytchnieniowej w powiecie polkowickim. Było to możliwe w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2020” prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej.

W krótkim i niewątpliwie czasie trudnym, z uwagi na trwającą pandemię, udało się dotrzeć z pomocą do dziesiątek potrzebujących osób. Przeprowadzenie całego programu w reżimie sanitarnym było dla nas dodatkową trudnością, inaczej niż zwykle przebiegał również sam proces rekrutacji uczestników, ponieważ wiele osób ma w tej chwili obawy przed udziałem we wszelkiego rodzaju formach aktywności, co jest oczywiście zrozumiałe. Niemniej jednak mamy wrażenie, że pomoc i wytchnienie w tym trudnym czasie była naszym uczestnikom potrzebna podwójnie – mówi realizatora tego zadania Małgorzata Karlak-Kąca z Fundacji Eudajmonia.

W wyniku ciągłej rekrutacji udało się zaangażować do projektu 60 uczestników, z czego 44 to opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W sumie zrealizowano 1837 godzin wsparcia, które polegało na poradnictwie psychologicznym, terapeutycznym, edukacyjnym w zakresie umiejętności pielęgnacji, rehabilitacji czy dietetyki. Oprócz fachowych porad, uczestnikom niejednokrotnie wystarczała sama rozmowa i spotkanie z drugą osobą, coś czego w dzisiejszych czasach brak szczególnie – podkreśla koordynatorka.

Przypomnijmy, że opieka wytchnieniowa dedykowana jest rodzinom i osobom, które bezpośrednio zajmują się dziećmi lub dorosłymi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Są to osoby, które na co dzień narażone na obciążenia fizyczne i psychiczne, niejednokrotnie same potrzebują wsparcia, o które nie mają odwagi poprosić. Dzięki wywiadom środowiskowym i dobrej współpracy z ośrodkami pomocy najwięcej uczestników udało się zrekrutować z Gminy Polkowice i Gminy Radwanice.

Kolejny projekt w ramach opieki wytchnieniowej zrealizowaliśmy z sukcesem, o czym świadczą opinie samych uczestników. Co ważne osoby, które zgłosiły się po wsparcie, skorzystały z niego zupełnie bezpłatnie, ponieważ środki na realizację tego zadania pozyskaliśmy z Funduszu Sprawiedliwościowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oraz przekazaliśmy z budżetu powiatu polkowickiego. Mamy nadzieję, ten ważny dla naszych mieszkańców projekt uda się zrealizować również w tym roku – podkreśla wicestarosta polkowicki Jan Wojtowicz.

25-letni bramkarz pozostaje w „Miedziowych” barwach – „Hładi” ma nowy kontrakt

Poprzedni artykuł

E-papierosy ryzykowne szczególnie dla młodych ludzi [VIDEO]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like