Prawo i Sprawiedliwość – w okręgu legnickim – w niedzielnych wyborach do Sejmu RP uzyskało poparcie 42,4% głosujących (w 2015 r. to było 37,58%). Daje to PiS-owi sześć mandatów w Sejmie. Także miejsca w Senacie z trzech okręgów wyborczych do izby wyższej przypadnie reprezentantom PiS. W podziale mandatów weźmie u nas jeszcze Koalicja Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe. Tak wynika z obecnie dostępnych danych PKW.

Okręg legnicki w Sejmie RP będą reprezentować w imieniu Prawa i Sprawiedliwości: Elżbieta Witek, która uzyskała pierwszy wynik na liście startując z drugiej pozycji. Na panią marszałek głosowało 46 171 osób. Ponadto posłami zostaną na kolejną kadencję: Adam Lipiński, Marzena Machałek, Krzysztof Kubów, Wojciech Zubowski i Ewa Szymańska. Senatorami natomiast będą: Dorota Czudowska, Krzysztof Mróz i Rafał Ślusarz.

Rządząca partia, która w świetle aktualnych wyników podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą, będzie nadal dysponować w Sejmie samodzielną większością, w stosunku do wyborów sprzed 4 lat powiększyła w okręgu legnickim swoje wpływy. W 2015 r. na Prawo i Sprawiedliwość głosowało 127 370 osób. W 2019 r. głosujących na PiS było 183 363 wyborców.

W 2015 r. na Platformę Obywatelską – w sejmowym okręgu legnickim – głosowało 90 060 osób. Cztery lata później, czyli we wczorajszych wyborach Koalicję Obywatelską, a więc zgrupowanie kilku partii, poparło 108 191 osób – tj. 25,02%. Mandatów poselskich będzie jednak mniej, bo trzy i obejmą je: Piotr Borys, Zofia Czernow i Robert Kropiwnicki. KO nie będzie mieć u nas żadnego senatora.

Trzecią siłą polityczną w okręgu – jak wynika z niedzielnych wyborów – jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Powrót tego ugrupowania do parlamentu po 4 latach nieobecności to efekt poparcia od 71 061 wyborców – tj. 16,43%. Posłami zostali wybrani: Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska rekomendowana przez SLD oraz Robert Obaz rekomendowany przez „Wiosnę Roberta Biedronia”. Przypomnijmy, że w wyborach z 2015 r. na konglomerat środowisk lewicowych, w okręgu legnickim głosowało 37 298 osób, co dało im wtedy poparcie na poziomie 10,45%, ale w skali kraju lewica nie przekroczyła wtedy 5-procentowego progu wyborczego.

Poza podium, ale z jednym mandatem, znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe. 31 006 wyborców, czyli 7,17% ogółu głosujących udzieliło poparcia PSL-owi. Tę koalicję w Sejmie będzie reprezentować Stanisław Żuk. Cztery lata temu na PSL głosowało 13 886 osób, a więc formacja ta odnotowała wzrost poparcia.

Wybory parlamentarne za nami. Pierwsze posiedzenie Sejmu RP w IX kadencji, odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu (formalnie jest to możliwe do 12 listopada br.). Wybrani posłowie złożą ślubowanie i obejmą mandaty. Na tym samym posiedzeniu, dymisję złoży rząd, a Prezydent RP powierzy misję utworzenia nowej rady ministrów zwycięskiemu ugrupowaniu, jakim jest Prawo i Sprawiedliwość. Realne jest zaprzysiężenie rządu i głosowanie nad wotum zaufania jeszcze przed 11 listopada br.

Wyróżnienia, życzenia i kwiaty – Dzień Edukacji Narodowej

Poprzedni artykuł

Gorycz porażki – w sporcie tak bywa

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: