2 lipca br. minęła trzecia rocznica od dnia ukazania relikwii Ciała Pańskiego w sanktuarium św. Jacka w Legnicy.
Z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. dr Stefan Moszoro-Dąbrowski – wikariusz regionalny Opus Dei w Polsce. Uroczystość została wzbogacona wprowadzeniem relikwii św. Josemarii Escrivy.
Warto przypomnieć, że 25 grudnia 2013 r., w Boże Narodzenie, podczas udzielania Komunii św. na posadzkę upadł jeden z konsekrowanych komunikantów. Zgodnie z procedurą, został on włożony do kielicha z wodą i zamknięty w tabernakulum w celu rozpuszczenia w wodzie. Po 2 tygodniach, 4 stycznia 2014 r. zauważono na fragmencie hostii czerwone przebarwienie. Ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy powołał komisję w celu zbadania tego zjawiska. 10 lutego 2014 r. w obecności komisji diecezjalnej specjaliści pobrali próbki do badań.
Dwa niezależne Zakłady Medycyny Sądowej we Wrocławiu i Szczecinie przeprowadziły liczne badania m.in. DNA, histopatologiczne, histochemiczne, mikrobiologiczne i badania grzybicze. Wynik drugiego badania wskazuje na ludzkie pochodzenie tkanki, a dokładnie na tkanki mięśnia serca w stanie agonii.
W orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie napisano m.in.: W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (…) Całość obrazu (…) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego (…) ze zmianami, które często towarzyszą agonii. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki.
10 kwietnia 2016 r., za zgodą Stolicy Apostolskiej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski upublicznił wiadomość o wydarzeniu eucharystycznym. Od tego momentu do świątyni przyjeżdżają pielgrzymi niemal z całego świata. Natomiast 2 lipca 2016 r. ks. bp Zbigniew Kiernikowski przewodniczył Mszy św. podczas której wystawiono relikwie do publicznego kultu.
Poprzez: diecezja.legnica.pl