Ruszyły zapisy na 39. pielgrzymkę głogowską. W parafiach na terenie miasta oraz w kościołach dekanalnych można się już zapisywać na kolejne rekolekcje w drodze, jak zwykło się mówić na piesze pielgrzymki.
Ta pierwsza ruszyła jeszcze w 1980 roku, a jej pomysłodawca i organizator, ksiądz Eugeniusz Jankiewicz, musiał się przebijać przez mur biurokratycznych ograniczeń niechętnych takim przedsięwzięciom komunistycznych władz. Udało się. Przez lata głogowska pielgrzymka zmieniała swoje oblicze pod względem organizacyjnym, liczebnym, a nawet częstą zmianą tras. Dołączały też do niej kolejne miasta, aż nadano jej miano Pielgrzymki Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Głogów – Jasna Góra. Jedno pozostało niezmienne. Zawsze drugiego sierpnia głogowianie w godzinach porannych mogą liczyć na pobudkę w postaci śpiewu wyruszających na trasę pielgrzymów, a wejście na Jasną Górę jest zawsze 12 sierpnia.
Tegoroczną myślą przewodnią jest hasło „Otwarci na Ducha Świętego”. Od kilku lat kierownikiem głogowskiej pielgrzymki jest ksiądz Leszek Okpisz, proboszcz parafii w sąsiadujących z Głogowem Serbach. Pielgrzymka ma swoją stronę www.pielgrzymka.glogow.pl oraz profil na facebooku (piesza pielgrzymka głogowska) i tam będzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Dla tych, którzy mają jeszcze trochę kłopotu z nowoczesnymi mediami społecznościowymi pozostaje rzeczowa informacja i możliwość zapisu w głogowskich parafiach.
W tym tygodniu ruszyły także zapisy bardzo dobrze przyjętej przez głogowian przed kilku laty idei pielgrzyma duchowego. Wiemy, że z różnych powodów czy to, choroby, braku urlopu, niemożności znalezienia opiekuna, gdy ktoś się opiekuje chorym lub dziećmi i jeszcze innych, wiele osób chciałoby pójść z nami a nie może. Te osoby oraz inne bardzo chętnie przyjmują na siebie rolę pielgrzyma duchowego. Teraz w parafiach można znaleźć materiały na ten temat i podjąć się takiego zadania – wyjaśnia kierownik pielgrzymki.
Do zadań pozostających na miejscu należy m.in. w miarę możliwości codzienne uczestnictwo w Mszy Świętej, odmawianie części różańca w intencji pielgrzymów oraz odmówienie Modlitwy Pielgrzyma. Pielgrzymujący z kolei pamiętają w modlitwach o tych co zostali. Ponieważ są osoby, które nie zawsze stać na pokrycie kosztów uczestnictwa w pielgrzymce ruszyła także zbiórka pieniędzy na dofinansowanie ich udziału.
Kto choć raz wziął udział w takiej pielgrzymce pamięta ją jako wspaniałe przeżycie, kto nie był powinien spróbować, bez lęku o to czy da radę, Matka Boża pomaga wszystkim chętnym – kończy ks. Leszek.
(dp)