• Biskup diecezji legnickiej Zbigniew Kiernikowski, w wydanym wczoraj zarządzeniu przypomniał, że zwolnienie z uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych pozostaje aktualne wobec osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.). W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wydana została dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy św.

Gdy chodzi o obecność na niedzielnych celebracjach, muszą być brane pod uwagę także wprowadzane obostrzenia państwowe oraz roztropne rozeznanie wiernych we własnym sumieniu bieżącej sytuacji epidemicznej, osobistych uwarunkowań zdrowotnych, rodzinnych, związanych z wiekiem i wielką obawą przed zakażeniem – napisał ordynariusz legnicki. Zgodnie z instrukcjami rządowymi w zależności od tego, w jakiej strefie zagrożenia epidemicznego znajdują się ich parafie, muszą określić maksymalną liczbę wiernych mogących przebywać jednocześnie w kościołach lub kaplicach (strefa żółta – 1 osoba na 4 mkw., strefa czerwona – 1 osoba na 7 mkw.). Informacja na ten temat powinna się znajdować na drzwiach kościoła i na stronach internetowych parafii. Uczestnicy liturgii mają obowiązek stosowania maseczek lub przyłbic oraz korzystać ze środków osobistej dezynfekcji. Jak podano w komunikacie legnickiej kurii diecezjalnej wiernym należy umożliwić przyjmowanie Komunii świętej według ich wyboru: albo do ust, albo na rękę.

W związku ze zbliżającym się obchodem uroczystości Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, kuria zaleca rezygnację z Mszy świętych celebrowanych na cmentarzach oraz procesji w dniu 1 listopada br., a w zamian zachęca wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych tego dnia w kościołach. Ponadto wierni mogą indywidualnie nawiedzać cmentarze także w dniach, kiedy można uzyskać odpust za zmarłych, czyli od 1 do 8 listopada.

  • Biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim przebywającym w tzw. „strefie czerwonej” w okresie jej obowiązywania.

Dyspensa dotyczy wiernych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a także katolików przebywających na jej terytorium. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Eucharystii we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – napisał ordynariusz gorzowski.

IRONMANI wspierają Fundację „POTRAFIĘ POMÓC” – możesz wesprzeć CENTRUM DIAGNOSTYCZNO-TERAPEUTYCZNE CHORÓB RZADKICH

Poprzedni artykuł

Sztuka… i zadziwia” – o naturze w skali makro

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like