Kapitan Zagłębia Lubin, Lubomir Guldan zakończył piłkarską karierę. 37-letni Słowak został dyrektorem sportowym lubińskiego zespołu. Chociaż kibicom „Miedziowych” trudno wyobrazić sobie KGHM bez „Lubo” na murawie, taka decyzja prędzej czy później musiała nastąpić.

19 grudnia 2020 r. Lubomir Guldan rozegrał swój ostatni mecz w barwach Zagłębia Lubin. Do nowej roli, były już kapitan Zagłębia, przygotowywał się od kilku miesięcy. Prezes Zarządu Zagłębia Lubin S.A., Artur Jankowski podkreśla, że to decyzja, którą podjęli wspólnie z zawodnikiem. Do tej decyzji zarówno klub, jak i sam Lubomir przygotowywali się od dłuższego czasu. Spotkaliśmy się przed końcem roku i szczerze porozmawialiśmy o przyszłości. Daliśmy sobie czas do namysłu i obiecaliśmy, że do rozmów wrócimy w styczniu.

Trudno wyobrazić sobie Zagłębie bez słowackiego, charyzmatycznego byłego już piłkarza. Guldan do Zagłębia Miedziowego trafił w 2013 roku, przychodząc za darmo z Ludogortsa Razgrad. Trudno nie odnieść wrażenia, że z miejsca stał się jedną z najistotniejszych postaci „Miedziowych”. Zmieniali się trenerzy, natomiast Guldan trwał. Zawsze twardy, zawsze nieustępliwy, zawsze gotowy stawić czoła rywalom. W barwach Zagłębia rozegrał 269 meczów i zdobył w nich 14 goli. Nietrudno, więc odgadnąć, że stał się przy tym obcokrajowcem z największą liczbą meczów w barwach Zagłębia. Drugiego na liście Michala Papadopulosa wyprzedza o ponad 120 spotkań!

O tym, jak wiele Guldan znaczy dla lubinian, nie trzeba nikomu wyjaśniać. 37-latek od wielu lat jest filarem defensywy KGHM Zagłębia Lubin. Poza boiskiem jest także niekwestionowanym liderem, mającym autorytet zarówno wśród zawodników jak i pracowników miedziowej Spółki. Nie bez powodu, wszak wiele lat pracował na uznanie lubińskiej społeczności, nie opuszczając klubu nawet wtedy, gdy Zagłębie Lubin spadało z ekstraklasy. Dodatkowo, w trakcie swojej kariery w Lubinie był wzorem dla wielu młodych piłkarzy Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Jako kapitan dbał także o to, aby proces przejścia młodych zawodników z szatni juniorskiej do pierwszego zespołu był płynny i bezproblemowy.

Guldan zapisał się nie tylko w historii Zagłębia Lubin, ale całej polskiej Ekstraklasy! Z 215 spotkaniami zajmuje ósme miejsce wśród obcokrajowców, kiedykolwiek występujących w naszej lidze. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce tylko on i liderujący zestawieniu Miroslav Radović występy zaliczali tylko w jednym klubie („Rado” w barwach warszawskiej Legii).

Atutem Lubomira jest na pewno to, że doskonale zna środowisko i jest zawodnikiem o dużej renomie. Dodatkowo bardzo dobrze współpracuje z trenerem Sevelą, zostanie więc zachowana ciągłość, jeśli chodzi o wizję budowania tego zespołu. Będąc tutaj przez wiele lat, wie, czego oczekuje od nas właściciel. Widział także z bliska cały proces powstawania Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, a w czasie swojej kariery piłkarskiej, wprowadzał z niej wielu zawodników w szeregi pierwszej drużyny. Na pewno ma wszelkie podstawy, aby być bardzo dobrym dyrektorem sportowym w naszym klubie. Jego koncepcja rozwoju drużyny oraz akademii pokrywa się z tym, co staramy się budować od lat. Uważam, że wraz z Kubą Chodorowskim stworzą bardzo dobry zespół i będą się wzajemnie uzupełniać – stwierdza prezes Artur Jankowski.

Z pewnością zostanie zapamiętany jako jeden z najlepszych piłkarzy w historii Zagłębia Lubin.

Filip Macuda / poprzez: biuro prasowe Zagłębie Lubin

STUDIO FAKTY – Cezary Zybała-Strzelecki: „Muzyk musi grać i musi mieć kontakt z publicznością – online tego nie zastąpi” [VIDEO]

Poprzedni artykuł

E-skierowania mogą poprawić dostęp do szpitali i specjalistów

Następny artykuł

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like