Samorządy, organizacje pozarządowe, kluby, a nawet nieformalne środowiska i osoby indywidualne mogą składać wnioski do różnych instytucji rządowych, samorządowych oraz fundacji, aby uzyskać wsparcie finansowe dla swoich projektów lub w sytuacjach kryzysowych.
Taka jest konkluzja prawie 2-godzinnego spotkania, które odbyło się wczoraj w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie. Tematykę grantów wyczerpująco omawiała Lidia Marcinkowska-Bartkowiak – wiceprezeska Fundacji KGHM działającej od 2003 r.
Prelegentka wskazała na cztery strategiczne cele fundacji, jakimi są: zdrowie i bezpieczeństwo, sport i rekreacja, nauka i edukacja oraz kultura i tradycje.
Objaśniając zasady rozpatrywania, udzielania i rozliczania dotacji ze środków fundacji koncernu, zachęcała do sięgania po środki, jakie są każdego roku przekazywane w formie darowizn na rzecz osób prawnych i osób fizycznych. Akcentowała konsekwentnie przestrzeganą regułę wspierania konkretnych projektów, a nie statutowej działalności wnioskodawców. Jedynym wyjątek stanowi pomoc osobom indywidualnym w związku z działaniami ratującymi życie lub zdrowie.
Inicjatorem szkolenia był poseł Wojciech Zubowski. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości wskazywał na możliwość pozyskiwania dotacji udzielanych instytucjom samorządowym i organizacjom pozarządowym z funduszy unijnych, rządowych, samorządowych oraz instytucji centralnych. Zachęcał przy tym, aby radni, sołtysi oraz inni liderzy społeczni, wiedząc o dostępnych dotacjach wpływali na włodarzy gmin i powiatów, aby ci składali aplikacje. Zapraszał przy tym do sięgania po informacje w tej dziedzinie udostępniane w jego biurze poselskim lub ich poszukiwania na stronach internetowych.
Spotkanie zakończyła runda pytań i odpowiedzi. Większość poruszanych kwestii dotyczyła działania KGHM oraz Fundacji KGHM na terenie gmin miedziowych. Są one pod wpływem oddziaływania koncernu na środowisko naturalne. Mieszkańcy, ale też samorządy oczekują w związku z tym swego rodzaju „rekompensaty” za niewątpliwą uciążliwość związaną z aktywnością wydobywczą i hutniczą firmy. Przedstawicielka Fundacji KGHM wyjaśniała, że koncern zawiera stosowne porozumienia z samorządami, reaguje na wszelkie roszczenia związane ze szkodami górniczymi i wychodzi naprzeciw wszelkim sygnalizowanym problemom. Fundacja natomiast realizuje cele charytatywne i nie ogranicza się udzielaną pomocą do rejonu zagłębiowego.
Poseł Wojciech Zubowski przychylił się do wniosku jednego z uczestników spotkania, aby zweryfikować mapę wpływów koncernu. Pytający nawiązał przy tym m.in. do wstrząsu, jaki miał miejsce dwa dni temu w obrębie ZG Lubin Wschodni. Parlamentarzysta zapowiedział przygotowanie niebawem podobnego spotkania w Polkowicach.
fajne informacje