Komisja Ligi ukarała pięć klubów za wydarzenia z udziałem kibiców podczas spotkań 26. kolejki LOTTO Ekstraklasy. Wśród „skazanych” jest KGHM Zagłębie Lubin. Przewodniczący Komisji Ligi Jarosław Poturnicki twierdzi, że kara nie jest efektem głoszonych poglądów i jest tylko oceną „eksponowania treści o charakterze pogardliwym”.
Obok KGHM Zagłębia Lubin po 5 tys. zł zapłacą Wisła Kraków, Śląsk Wrocław oraz Lechia Gdańsk. W czasie pierwszej połowy meczu tej ostatniej z wymienionych drużyn z Wisłą Płock, na całej długości ogrodzenia trybuny dopingowej, rozwinięty był transparent adresowany do środowiska LGBT, który kończył się frazą: „Łapy precz od naszych dzieci”.
Z kolei na meczu Zagłębia widoczny był napis o treści: „Lubin & Gdynia przeciwko zboczeńcom LGBT”. W tym kontekście zastanawiający jest fakt, że tydzień temu burzę wywołał transparent na warszawskiej Żylecie. Pojawiło się na nim hasło „Warszawa wolna od pedalstwa”, ale klub Legii nie został za to ukarany.
Według Uchwały Zarządu PZPN z 2017 r. na stadionie piłkarskim niedopuszczalne jest „obrażanie lub dyskryminacja jakichkolwiek osób, a rozgrywki piłkarskie muszą być wolne od treści wulgarnych, agitacji politycznej, propagowania ideologii faszystowskich, komunistycznych, innych ideologii zbrodniczych lub totalitarnych oraz nawoływania do nienawiści”. Zabronione jest także „eksponowanie treści o charakterze pogardliwym, rażąco nieetycznym, pochwalających terroryzm, przestępczość, przemoc, odwołujących się do zbrodniczych ideologii, treści politycznych, treści o charakterze dyskryminacyjnym, w szczególności odnoszących się do rasy, koloru skóry, języka, religii bądź pochodzenia itp.”
Natomiast 30 tys. zł zapłaci Cracovia, której fani podczas ostatnich Wielkich Derbów Krakowa spalili symbol innej drużyny i zdewastowali sektor gości krakowskiego stadionu przy Reymonta 22. Dodatkowo Cracovia najbliższe dwa mecze będzie musiała rozegrać bez kibiców obecnych na trybunach jako zorganizowana grupa.
FOT: queer.pl