Szacowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu marca 2024 r. wyniosła 5,3%.
W porównaniu do poprzedniego miesiąca oznacza spadek o 0,1 punktu procentowego. W zestawieniu z końcem marca 2023 r. wskaźnik był niższy o 0,1 pp. Według wstępnych danych w końcu marca 2024 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 824,1 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 21,2 tys. osób, czyli o 2,5% (wobec spadku o 2,1% w marcu 2023 r.), natomiast w odniesieniu do marca ubiegłego roku liczba bezrobotnych spadła o 22,8 tys. (tj. 2,7%).
W marcu 2024 r. (wg wstępnych danych) pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85,8 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Najwięcej ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy w marcu 2024 r. przeznaczonych było dla: pracowników produkcji (5,8% ofert), robotników gospodarczych (4,9%), tzw. pozostałych pracowników wykonujących prace proste gdzie indziej niesklasyfikowanych (3,4%), tzw. pozostałych robotników wykonujących prace proste w przemyśle, pomocniczych robotników przemysłowych, sprzedawców, pracowników biurowych, pakowaczy ręcznych, magazynierów oraz robotników magazynowych.
W liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w końcu marca 2024 r. było 13,6 tys. bezrobotnych obywateli Ukrainy i stanowili oni 1,6% ogólnej liczby bezrobotnych. W porównaniu do stanu z końca lutego 2022 r. (początek wojny w Ukrainie) liczba bezrobotnych obywateli Ukrainy zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła blisko dziewięciokrotnie, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 tys.
Wśród głównych znanych powodów rejestracji bezrobotnych w urzędach pracy w marcu 2024 r. wymienić należy zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy lub pracownika. Osoby rejestrujące się najczęściej przed rejestracją pracowały w sekcjach: handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (14,9% napływu), przetwórstwo przemysłowe (14,2%) oraz budownictwo (7,7%). Rejestrowały się głównie osoby bez zawodu (15,9% napływu), sprzedawcy (8,0%), kucharze (2,4%), a następnie fryzjerzy, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, ślusarze, pomocniczy robotnicy budowlani, robotnicy gospodarczy, technicy ekonomiści i stolarze. Najczęstszymi powodami wyrejestrowań bezrobotnych z ewidencji urzędów pracy w omawianym miesiącu były: podjęcie pracy, rozpoczęcie udziału w działaniach aktywizacyjnych (najczęściej stażach) oraz niestawienie się w urzędzie pracy w wyznaczonym terminie.
Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Według danych opublikowanych 3 kwietnia 2024 r. stopa bezrobocia, liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat, wyniosła w lutym 2024 r. 2,9% w Polsce wobec 6,0% w Unii Europejskiej i 6,5% w strefie EURO. Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE (po Czechach – 2,6%).
Poprzez: gov.pl/rodzina