Mieszkańcy gminy Polkowice mogą starać o pozyskanie funduszy na wymianę dotycząc używanego pieca na bardziej ekologiczny w ramach projektu pn. „Program grantowy na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych z terenów wybranych gmin Legnicko – Głogowskiego Obszaru Interwencji ”.

– Do udziału w projekcie zapraszamy osoby fizyczne, które są właścicielami domów jednorodzinnych lub mieszkań w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak również wspólnoty mieszkaniowe, w zakresie mieszkań, których właścicielami są osoby fizyczne – mówi Elżbieta Gałek-Kapusta, kierownik referatu rozwoju gminy Polkowice.

Dotacje można przeznaczyć na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na podłączenie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej lub instalację np. pomp ciepła albo kotłów spalających biomasę czy ewentualnie paliwa gazowe. Natomiast wymianie nie podlegają użytkowane kotły gazowe, olejowe oraz na biomasę.

– Wspierane urządzenia do ogrzewania muszą charakteryzować się obowiązującym od końca 2020 roku minimalnym poziomem efektywności energetycznej i normami emisji zanieczyszczeń. Wszystkie kotły wymienione w ramach projektu muszą być wyposażone w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy to kotłów zgazowujących) i nie mogą mieć rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie. Maksymalne wsparcie sięga 85 procent wydatków kwalifikowalnych, ale nie więcej niż 35 tysięcy złotych. Wnioski można jeszcze składać do 15 czerwca, do godz. 12 – dodaje Elżbieta Gałek – Kapusta.

Celem projektu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza powstałych podczas spalania paliw stałych w indywidualnych instalacjach grzewczych na terenie wybranych gmin Legnicko – Głogowskiego Obszaru Interwencji. Pieniądze na dofinansowanie wymiany pieców pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Władzom Polkowic udało się jej pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020.

– Projekt realizuje wspólnie osiem gmin: Polkowice, Głogów (miejska i wiejska), Jerzmanowa, Kotla, Przemków, Radwanice, Żukowice, przy czym gmina Polkowice jest liderem programu. W każdej z nich są punkty kontaktowe. Tam należy składać wnioski i można otrzymać wszystkie informacje. W sumie, w ramach przedsięwzięcia planuje się zmodernizować co najmniej 269 źródeł ciepła, co powinno dać roczny spadek emisji PM10 w wysokości 6,81 ton, a emisji PM2,5 – w wysokości 5,29 ton. Projekt ma też przeciwdziałać zmianom klimatu, dzięki planowanej redukcji emisji CO2 w wysokości 1272 ton równoważnika CO2 – informują pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i i Obszarów Wiejskich w Gminie Polkowice.

Jak się dowiedzieliśmy w Polkowicach punkt kontaktowy znajduje się w urzędzie gminy (kamienica przy ul. Górnej 2). Ponadto, wszystkie informacje na temat naboru oraz dokumenty znajdują się na stronie: http://projekty.nowe.polkowice.eu/.

Zamiast pobytu nad morzem – tężnia solankowa w Głogowie

Poprzedni artykuł

Nasza kamera zagląda do nowo otwartej Ptaszarni we wrocławskim ZOO [VIDEO]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like