Pięć dróg dojazdowych do zakładów KGHM Polska Miedź S.A. zostanie wyremontowanych w ramach nowego programu burmistrza Polkowic „Bezpiecznie na szychtę”. To ukłon w stronę pracowników miedziowego koncernu, którzy zyskają większy komfort i bezpieczeństwo w drodze do pracy.

Liczby mówią same za siebie. Według danych z 2019 roku, 19 tysięcy pracowników dojeżdża do przedsiębiorstw, które mają swoje siedziby w Polkowicach. Tak duża liczba osób przemieszczających się do miejsc pracy, które są skumulowane w zaledwie kilku obszarach przemysłowych, położonych w granicach miasta, oznacza zwiększoną eksploatację prowadzących do nich dróg. A są one obecnie w opłakanym stanie. Nadmierna eksploatacja to jedno. Dochodzą do tego pęknięcia, uskoki, zapadliska itd. spowodowane podziemną działalnością kopalni miedzi.

Dodajmy do tego jeszcze wiek dróg i wykorzystaną do ich budowy technologię. Ta ostatnia nie jest dostosowana choćby do miejsc działalności górniczej, o natężonym ruchu nie wspominając. I wreszcie stosowanie dotychczas rozwiązań doraźnych i cząstkowych – czyli łatanie dziur bez kompleksowego podejścia.

Naprawa tego stanu rzeczy wymaga skoordynowanych, przemyślanych działań na rzecz poprawy komfortu i bezpieczeństwa pracowników zakładów KGHM. I tu naprzeciw wychodzi program budowy dróg dojazdowych do zakładów KGHM na lata 2021 –2023 „Bezpiecznie na szychtę” wdrożony przez włodarza Polkowic. Dla pracowników KGHM oznacza same korzyści, jak skrócenie czasu dojazdu do pracy, zmniejszenie ilości wypadków i kolizji, a także zmniejszenie emisji spalin do środowiska.

Gmina Polkowice to gospodarcze serce regionu, które nie tylko bije ciągłym rytmem, ale i bezustannie, i dynamicznie się rozwija. Warunki płacowe oferowane przez największego pracodawcę Zagłębia Miedziowego, jak i wiele firm, które mają swoje siedziby w Polkowicach, przyciągają tysiące osób, również spoza naszego terenu. Swój rozwój społeczny i gospodarczy gmina Polkowice zawdzięcza obecności największego przedsiębiorstwa w regionie – KGHM Polska Miedź S.A. Infrastruktura, czyli drogi prowadzące do zakładów należących do tej spółki, jest na terenie gminy Polkowice w opłakanym stanie.  Program jest rozłożony na lata, ale liczę na to, że pierwsze efekty tych inwestycji będą widoczne już wkrótcemówił burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Program ma objąć pięć dróg, które prowadzą do zakładów KGHM, a które są obecnie w bardzo złym stanie technicznym i stanowią one poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chodzi o dwa odcinki ulicy Kopalnianej, ulice Przemysłową i Henryka Dąbrowskiego w Polkowicach oraz ulicę Górniczą w Sobinie. Mimo wielu nowych przedsiębiorstw i dynamicznie rozwijającej się strefy ekonomicznej, Polkowice to nadal przede wszystkim górnicza gmina. Dlatego tak ważne jest dla nas, by zadbać o komfort i bezpieczeństwo dojazdu do i z pracy naszych górników i pracowników zakładów KGHM – podkreśla zastępca burmistrza ds. gospodarczych Wojciech Marciniak.

Przedsięwzięcie zakłada nie tylko zmodernizowanie około 8,5 km dróg, ale również budowę 4 km nowych ścieżek rowerowych, około 100 nowych miejsc postojowych oraz bezpieczne przejścia dla pieszych. Inwestycja ma być sfinansowana z budżetu gminy oraz Funduszu Dróg Samorządowych i Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rząd pamięta o regionie i o bliskich Sercu Zagłębia Miedziowego Polkowicach. Staramy się maksymalizować wsparcie finansowe samorządów, by pobudzić gospodarkę, a przede wszystkim, aby wspierać inwestycje służące mieszkańcom, podnoszące bezpieczeństwo na przykład w dojazdach do miejsc pracy – zapewnia szef Gabinetu Politycznego Premiera minister Krzysztof Kubów.

Ta dobra informacja zbiega się z okresem barbórkowym, dlatego na ręce naszych górników składam podziękowania za ich codzienny trud wkładany w wydobycie najgłębszego polskiego skarbu – rudy miedzi.

Życzę także satysfakcji i sukcesów w pracy zawodowej, powodzenia w działalności społecznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Niech święta Barbara otacza opieką całą Brać Górniczą. Szczęść Boże Górniczej Braci!

– burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki

Edyta Drzymała

Podziękowań i życzeń nie może zabraknąć – Barbórka 2020 w KGHM Polska Miedź S.A. musi być inna, niż dotąd

Poprzedni artykuł

Na tę obwodnicę czekają nie tylko w Głogowie – kosztowna, skomplikowana i niezbędna inwestycja na horyzoncie [VIDEO]

Następny artykuł

1 Komentarz

  1. […] samorząd wyda te środki na realizację już opisywanego w naszym portalu programu „Bezpiecznie na szychtę” oraz na rozbudowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Jak mówi burmistrz Polkowic Łukasz […]

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like