Współpraca pomiędzy różnymi szczeblami administracji jest niezwykle ważna dla funkcjonowania państwa i jego jednostek. Tak, według Piotr Karwana, radnego sejmiku dolnośląskiego, w tej chwili funkcjonują samorządy wojewódzki i polkowicki. Doskonale widać to choćby w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych.

W ostatnim czasie gmina Polkowice pozyskała spore dofinansowanie zewnętrzne. Warto tu wspomnieć o 16 mln zł na budowę Alei Jana Pawła II. Środki przyznano z Funduszu Dróg Samorządowych. Z tego samego instrumentu zostanie sfinansowane 70% kwoty, jaką gmina planuje przeznaczyć na rozpoczętą niedawno budowę drogi w Biedrzychowej. W ubiegłym tygodniu 4,8 mln zł Polkowice pozyskały z Funduszu Inwestycji Samorządowych, z których ma zostać wyremontowana m.in. ulica Przemysłowa.

To nie tylko zasługa sprawnej polityki państwa i samorządu wojewódzkiego, ale również gminy, która musi być sprawna.  Te dofinansowania trafiają do gmin, które dobrze piszą wnioski. Ja zawsze to podkreślam, że należą się duże gratulacje i słowa uznania dla tych wydziałów, departamentów i pracowników merytorycznych, które odpowiadają za pozyskiwanie środków zewnętrznych. Z tego, co widzę to w Polkowicach ta merytoryka jest bardzo dobra – mówi radny sejmiku dolnośląskiego Piotr Karwan z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Radny Piotr Karwan przyjechał do Polkowic, by na ręce wiceburmistrza ds. gospodarczych Wojciecha Marciniaka przekazać symboliczną promesę na kwotę 4,8 mln zł, którą gmina przeznaczy na ważne dla jej mieszkańców zadania inwestycyjne. Niewątpliwie sytuacja polityczna w sejmiku, a więc koalicja Prawo i Sprawiedliwość i Bezpartyjni pozwala na taką spokojną i dobrą politykę w stosunku do samorządów. Sytuacja zmieniła się również w Polkowicach, gdzie Lepsze Polkowice współdziałają razem Prawem i Sprawiedliwością. Ma to znaczenie. Niewątpliwie jest to dobry czas – dodaje radny Piotr Karwan.

Władze Dolnego Śląska ściśle współpracują w zakresie rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej zarówno z lokalnymi samorządami jak i z rządem. Podczas jednej z ostatnich sesji radni sejmiku Dolnego Śląska zadecydowali o wpisaniu do planu przestrzennego zagospodarowania województwa projekt Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego. Przypomnijmy, że projekt ten zakłada przywrócenie do Polkowic połączeń kolejowych, o czym pisaliśmy w naszym portalu.

Bardzo pozytywnie oceniam działania tutejszych samorządów. Ja też wspieram ten projekt. Jest to olbrzymi projekt. Świetnie, że zaangażowały się w to bardzo mocno samorządy, ale taka inwestycja potrzebuje ogromnego wsparcia rządowego. I tutaj wiem, że zawsze liczyć możemy na wsparcie naszych, lokalnych parlamentarzystów: Krzysztofa Kubowa oraz Wojciecha Zubowskiego, którzy oczywiście są w tę sprawę zaangażowani, a dzięki inicjatywie posła Kubowa kolej aglomeracyjna znalazła się w Programie dla Dolnego Śląska ogłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego 22 czerwca na konwencji samorządowej we Wrocławiu – mówi Piotr Karwan.

Zmarł Piotr Serafin – człowiek Solidarności i Honorowy Obywatel Polkowic

Previous article

Tragiczne skutki jazdy po pijanemu – kara dla sprawcy nie zwróci życia ofierze

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like