Drobne zanieczyszczenia powietrza nie są obojętne dla zdrowia. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego.

Badania dowodzą, że drobne pyły zawieszone w powietrzu mają wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Dlatego, kiedy atmosfera nie jest czysta, lepiej ograniczyć swoją aktywność na zewnątrz. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych – mówi Mateusz Czarnecki, inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Polkowice. Ostatnie zimy były dość ciepłe i wtedy jakość powietrza u nas była średnia. Nie dobra, a właśnie średnia. Ostatnie mroźne dni, jakie były tydzień temu, kiedy temperatury spadły poniżej -10 stopni Celsjusza, pokazały nam, że problem jakości powietrza jest duży. Wszystkie czujniki kontroli jakości powietrza, jakie mamy w gminie, pokazywały przekroczenia pyłów PM10 i PM 2,5 na poziomie 200-300%. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby palić paliwem dobrej jakości.

Na terenie miasta i obszarach wiejskich gminy Polkowice zainstalowane są czujniki jakości powietrza badające pyły zawieszone PM10, PM 2,5, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność oraz temperaturę powietrza. Na balkonie budynku Straży Miejskiej znajduje się wyświetlacz, na którym można sprawdzić jakość powietrza. Wyświetlacz taki znajduje się również w Sobinie na budynku Centrum Kultury.

Jakość powietrza można sprawdzić również na stronie internetowej www.polkowice.eu, wchodząc w zakładkę „jakość powietrza” oraz po pobraniu bezpłatnej aplikacji „Syngeos – Nasze powietrze” na smartfona.

Od 2017 roku obowiązuje na terenie województwa dolnośląskiego tzw. uchwała antysmogowa. Przewiduje ona, że nie można spalać paliw słabej jakości. Są to m. in. węgiel brunatny i jego pochodne, węgiel kamienny w postaci miału poniżej 3 milimetrów oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent. Trudno jest samemu ocenić wilgotność drewna. Dlatego każdy mieszkaniec gminy Polkowice może zgłosić się do straży miejskiej i umówić na bezpłatny pomiar wilgotności.

Prof. Przemysław Śleszyński: „W Polsce doszło do odwrócenia kierunków migracji – ucierpiały miasta średnie” [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Esyfloresy na ratuszu – „miały dodać uroku”

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like