Fot. W.Petera

W dniach 7–8 października 2021 r. odbędzie się 31. posiedzenie Senatu RP. Zaplanowano na nim m.in. rozpatrzenie nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw.

Przygotowany przez rząd projekt ustawy  zmienia zasady ustalania dochodów jednostek samorządu terytorialnego (JST) w związku z programem Polski Ład. Wprowadza m.in. nową subwencję rozwojową dla samorządów, która ma zwiększyć ich możliwości inwestycyjne. Tworzy podstawę prawną do przekazania JST z budżetu państwa w 2021 r. dodatkowych środków jako uzupełnienie subwencji ogólnej. W 2021 r. z budżetu do samorządów ma dodatkowo trafić 8 mld zł do wykorzystania w 2022 r.

– Algorytm podziału ma się opierać na udziale JST we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), planowanych na 2022 r., i uwzględniać poziom zamożności JST. Globalna kwota dochodów samorządu terytorialnego z PIT i CIT bazowałaby na planowanych na dany rok budżetowy wpływach z tych podatków, ustalonych przed rozpoczęciem roku budżetowego – informuje Kancelaria Senatu RP

Złota zasada cyberbezpieczeństwa: ciągły rozwój [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Ważne dla producentów drobiu poszkodowanym w wyniku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like