Unia Europejska Unia Europejska 9 czerwca podjęła decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 205 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Po tej decyzji łączna wartość unijnego finansowania pomocy humanitarnej i pomocy rzeczowej, uruchomionej w odpowiedzi na nielegalną inwazję Rosji na Ukrainę, wynosi ponad 700 mln EUR, z czego 13 mln EUR przeznaczono na projekty w sąsiedniej Mołdawii.
– Od ponad 100 dni jesteśmy świadkami niepotrzebnego cierpienia i niezliczonych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego. Na tym etapie kryzysu naszym obowiązkiem jest wspieranie tych, którzy znaleźli się w najgorszej sytuacji. Zareagowaliśmy szybko, znaczne zwiększając naszą obecność na Ukrainie. Dzięki temu finansowaniu nasi partnerzy w dziedzinie pomocy humanitarnej zapewniają potrzebującym żywność, wodę, opiekę zdrowotną, schronienie, ochronę i pomoc pieniężną. Ściśle współpracujemy również z władzami Ukrainy, tak by pomoc udzielana przez państwa członkowskie UE odpowiadała stale zmieniającym się potrzebom. Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności zapewniliśmy Ukraińcom ogromną ilość środków ratujących życie i jesteśmy zdecydowani wspierać Ukrainę tak długo, jak długo będzie to konieczne – mówi Janez Lenarčič, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego.
Oprócz finansowej pomocy humanitarnej UE uruchomiła wszelkie możliwe zasoby, aby umożliwić dostarczanie pomocy Ukrainie, na przykład dzięki wykorzystaniu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności na niespotykaną wcześniej skalę wszystkie 27 państw członkowskich, a także Turcja, Norwegia i Macedonia Północna dostarczyły do Ukrainy ponad 38 000 ton pomocy, obejmującej zestawy pierwszej pomocy, żywność, odzież ochronną, ale także sprzęt strategiczny, taki jak pojazdy strażackie, szpitale mobilne oraz dostawy energii, o wartości finansowej 373 mln euro.
Ustaliliśmy , że aby przyspieszyć dostawy, z uwagi a skalę prowadzonych operacji, UE utworzyła węzły logistyczne w Polsce, Rumunii i na Słowacji. W Ukrainie prowadzone są również dwa finansowane przez UE magazyny pomocy humanitarnej i operacje logistyczne;
Jak podaje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej ponad 500 pacjentów z Ukrainy potrzebujących dalszego leczenia lub pilnej pomocy medycznej zostało przeniesionych do europejskich szpitali za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności z Ukrainy, Mołdawii i krajów sąsiadujących. Do tej pory głównymi krajami docelowymi były Belgia, Niemcy, Dania, Hiszpania, Francja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Niderlandy, Norwegia, Portugalia, Rumunia i Szwecja.
UE uruchomiła też rezerwę nadzwyczajną rescEU, aby dostarczyć niezbędny sprzęt medyczny pobrany z zapasów środków medycznych rescEU, które mieszczą się w Niemczech, Holandii, na Węgrzech i w Grecji, uzupełniając swoją flotę o nowy samolot ewakuacji medycznej, aby pomóc w przewozie pacjentów potrzebujących pilnej opieki zdrowotnej do szpitali w Europie. W związku z kryzysem w Ukrainie UE koordynowała również pierwsze uruchomienie w ramach rescEU rezerwy zdolności sektora prywatnego, aby pomóc w dostarczaniu darów przekazywanych przez ten sektor dla Ukrainy.
– Partnerzy UE w dziedzinie pomocy humanitarnej dbają o to, by pomoc docierała do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, nawet na obszarach o ograniczonym dostępie. Zapewniają oni ludności cywilnej pomoc pieniężną, wodę, żywność, opiekę zdrowotną, ochronę i doraźnie schronienie. Do chwili obecnej za sprawą finansowanych przez UE programów pomocy pieniężnej już 1,59 mln osób otrzymało miesięczne zapomogi w wysokości 2 200 chrywien ukraińskich. Z jednej strony środki te stanowią pomoc dla ludności, ponieważ ułatwiają zakup najbardziej potrzebnych produktów, a jednocześnie wspomagają lokalną gospodarkę – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej.