Fot. MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach resort edukacji zachęca szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 października.

Jak podaje MEiN celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

– Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które chcą wziąć udział w akcji, prosimy o wypełnienie ankiety dostępnej w Strefie Pracownika SIO. Na zgłoszenia czekamy do 28 października do godz. 23.59. Finał akcji odbędzie się w piątek, 29 października. Każda szkoła, która zgłosi chęć udziału, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki – informuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEiN.

 

W ramach akcji szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mogą realizować różnorodne działania. Oto propozycje działań:

– odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii;

– uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy;

– przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii;

– przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych;

– odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat;

– zorganizowanie wycieczki patriotycznej;

– spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu;

– opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej; 

– wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.

– Są to jedynie propozycje działań w ramach akcji. Chętnie poznamy inicjatywy przygotowywane przez przedszkola, szkoły i placówki oświatowe z całego kraju. Zachęcamy do zamieszczania informacji o realizowanych działaniach na stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta – dodaje Anna Ostrowska.

Głogów: Martyna Kierczyńska mistrzynią świata w K1

Poprzedni artykuł

Nowa ustawa o dowodach osobistych – Wprowadzenie usług elektronicznych w obszarze spraw obywatelskich

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like