Dolnośląska Fundacja Ładne Historie startuje z projektem, dzięki któremu Sudety staną się dostępne dla osób niepełnosprawnych. W przetestowane wcześniej trasy górskie – w Górach Suchych, Bystrzyckich i Stołowych – wyruszą rodzinne wycieczki, a do bezpłatnego użytku trafią specjalnie opracowane mapy szlaków. To pierwsza taka akcja na Dolnym Śląsku i jedna z pierwszych w Polsce.
Fundacja zapewnia profesjonalny sprzęt, wyszkoloną kadrę i wolontariuszy – marzenia o górskich spacerach dla osób z niepełnosprawnościami stają się możliwe do spełnienia. – W Sudetach jest bardzo dużo tras, które spełniają odpowiednie parametry, choć nie były przystosowywane i nie są oznaczane jako trasy dla osób o specjalnych potrzebach – wyjaśnia pomysłodawca projektu Daniel Gerus.
Turystyka górska to jedna z ciekawszych form rehabilitacji. Do tej pory z programu „Łączą nas góry” skorzystało 140 osób z niepełnosprawnościami i ponad 300 osób zdrowych. Jak informują organizatorzy, od pierwszej odsłony projektu uczestnicy pokonali już prawie 300 km sudeckich szlaków. W tegorocznym sezonie odbyły się 4 wycieczki, m.in. na Halę Szrenicką, na Wzgórza Włodzickie w Sudetach Środkowych i do Hali pod Śnieżnikiem.
– Nasze doświadczenia pokazują, że duży procent uczestników, którzy wyruszyli z nami w góry, z czasem zaczyna to robić samodzielnie. Bardzo im w tym kibicujemy i chcemy zachęcać do tego kolejne osoby. Dlatego opracowujemy dokumentację tras, tworzymy mapy z ich opisami, wskazówkami, odpowiedziami na najczęściej zadawane nam przez uczestników wypraw pytania – mówi Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie.
Projekt wspierają ambasadorowie dobrej woli, m.in. himalaista Piotr Snopczyński, sportowiec Łukasz Wawrzyniak oraz Paweł Parus – szef Stowarzyszenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych i pełnomocnik marszałka województwa ds. osób z niepełnosprawnościami.
Aktualnie trwają zapisy na trzy wycieczki. Najbliższa w harmonogramie już w tę niedzielę – 22 sierpnia – Andrzejówka.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ
Fot. Marcin Trzpiot