W programie Studio Fakty, emitowanym na żywo w naszym profilu Facebook, Państwa i naszym gościem był Łukasz Puźniecki – burmistrz Polkowic.

Rozmawialiśmy o samorządzie teraz i w perspektywie 30-lecia oraz na temat kondycji budżetowej samorządów po pandemii i wielu innych sprawach aktualnych dla mieszkańców polkowickiej gminy.

Oto niektóre wątki rozmowy:

  • 30-lecie samorządu terytorialnego: Chyba nigdzie tak bardzo jak w Polkowicach nie można znaleźć tak pozytywnego aspektu tych zmian. Obecność takich firm jak KGHM czy podmiotów działających w ramach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozwoliły bardzo się rozwinąć naszemu regionowi. Pojawiły się miejsca pracy, podatki generowały wpływy do budżetu. To zmieniło obraz miasta i pozwoliło się naszej gminie rozwijać pod każdym względem.
  • Problemy samorządu w Polkowicach i w Polsce: Myślę, że dziś narosły niepotrzebne emocje pomiędzy stroną rządową, a samorządową. Potrzebny jest dialog i współpraca. (…) Czasem polityka niepotrzebnie wkrada się we współpracę rządu z samorządem, ale popatrzmy chociażby na sytuację z epidemią. W tym przypadku poradziliśmy sobie bardzo dobrze.
  • Czy „Janosikowe” jest sprawiedliwe: Nie tylko z „Janosikowym” jest problem. Przede wszystkim brakuje konsultacji z samorządami w sprawach decyzji, które na bieżąco wpływają na budżet samorządu. Wpływają do nas zadania, a nie są przekazywane środki na ich realizację. To widać w przypadku oświaty, subwencja nie pokrywa nawet 50% kosztów. Gospodarcze zmiany rządu z zeszłego roku, np. w podatku od osób fizycznych spowodowały znaczne ograniczenie dochodów samorządu, w tym roku epidemia COVID-19 i liczne tarcze rządowe, które nie chronią samorządów.
  • Sytuacja w Stanach Zjednoczonych: To problem, który nie tylko w Ameryce będzie problemem wiodącym. Już w XIX wieku Alexis Tocqueville powiedział, że Ameryka i Rosja będą jednym z największych państwa na świecie, ale to USA będzie miało nadal problem z rasizmem. Po 150 latach te słowa się sprawdziły.

Rozmowę, którą prowadził Dariusz Nowakowski, można obejrzeć w filmie dostępnym na profilu społecznościowym Facebook.

Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@miedziowefakty.pl lub podczas transmisji w formie komentarzy.

Wszystkie dzieci są nasze – niektóre potrafią jednak uczynić rodzicom piekło na ziemi

Previous article

Wraca 1 liga piłkarska! Na murawie jest legnicka „Miedź” i głogowski „Chrobry”

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like