Republika Środkowoafrykańska to kraj, który mimo bogactw mineralnych w postaci diamentów, złota, uranu czy ropy naftowej jest w czołówce najbiedniejszych krajów świata.

Spotkania mają na celu przybliżenie problemów z zakresu gospodarki, edukacji oraz historii tego kraju. Republika Środkowoafrykańska uzyskała niepodległość w 1960 roku i od tego czasu przeszła przez niekończącą się serię wojskowych zamachów stanu i dyktatur. W całej swojej historii kraj był dosłownie rozdarty na kawałki wewnątrz i na zewnątrz. Najemnicy z Czadu wydobywają tu ropę, Chińczycy plądrują przyrodę – szukając złota. Wagnerowcy z Rosji kupują tutaj tanie diamenty, które zamienione w pieniądze karmią i podsycają niekończące się krwawe konflikty. Natomiast lokalna ludność diamenty może wymienić jedynie na cukier lub parę butów.

O spostrzeżeniach, przygodach i życiu w tym kraju dowiemy się z perspektywy Veroniki Bohacova, która pracowała nad projektami z zakresu podnoszenia jakości edukacji w szkołach podstawowych oraz Krzysztofa Gumiennego – muzyka, gitarzysty, nauczyciela w pierwszej szkole muzycznej African Music School. Org.: Klub Górski „Problem”, Fundacja Zjednoczonych Artystów FUZJA, CK „Muza”.

  • Veronika Boháčová urodzona w 1987 r. w Pradze. Studiowała Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Karola w Pradze. W 2016 i 2017 roku pracowała w obozach dla uchodźców w Grecji. W 2018 roku mieszkała w Ugandzie, gdzie pomagała budować szkołę podstawową w slumsach w Nansana, niedaleko stolicy – Kampali. Na początku 2019 roku po raz pierwszy wyjechała do Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie spędziła 3, a później kolejne 9 miesięcy. Pracowała nad projektami z zakresu podnoszenia jakości edukacji w szkołach podstawowych oraz formacji nauczycieli. W ramach swojego politycznego zaangażowania wymusiła uchwalenie prawa do nauki w ojczystym języku Republiki Środkowoafrykańskiej Sango. W najbliższej przyszłości zamierza wrócić do Republiki Środkowoafrykańskiej w celu rozwijania kolejnych programów edukacyjnych.
  • Krzysztof Gumienny urodził się w 1988 r. w Lubinie. Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I-go st. w Lubinie, następnie kontynuował we Wrocławskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej oraz na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2019 roku ukończył klasę produkcji Muzycznej we Wrocławskiej Szkole Muzyki Nowoczesnej. Jako muzyk koncertował na arenie międzynarodowej i skomponował muzykę do wielu spektakli teatralnych. Współtwórca Fundacji Zjednoczonych Artystów „FuZjA”, gdzie pełni funkcję Członka Zarządu. W ramach działalności Fundacji zrealizował kilkanaście projektów kulturalno-artystycznych adresowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Od ponad 10 lat jest nauczycielem gry na gitarze klasycznej, elektrycznej i basowej. Od 2019 r. prowadzi klasę gitary oraz produkcji muzycznej w African Music School – pierwszej szkole muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej.

Spotkanie z Ludźmi Gór – niedziela – 13 września 2020 – godz. 12:00 – Centrum Kultury Muza – Lubin – wstęp wolny

Zmiany w Radzie Nadzorczej KS Górnik Polkowice – Mateusz Dróżdż i Piotr Wojtyczka w radzie nadzorczej

Previous article

„Ostrze przez poduszkę” – ilustracja książkowa fascynuje

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like