PolkowiceVideo

Serce Zagłębia Miedziowego bije mocno – Polkowice w krajowej czołówce zamożności gmin [VIDEO]

1

W miniony poniedziałek, podczas briefingu dla mediów, głównym tematem relacji była kondycja budżetowa Polkowic, a pretekstem było zdobycie przez samorząd gminny pierwszego miejsca w ogólnopolskim rankingu zamożności gmin prowadzonym przez czasopismo „Wspólnota”. O tym prestiżowym wyróżnieniu informowaliśmy w naszym portalu.

Obecni na briefingu samorządowcy poinformowali, że w ciągu minionego półtora roku Gmina Polkowice pozyskała o 20 mln zł więcej środków zewnętrznych niż w ciągu czterech lat rządów Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic. Jak wynika ze statystyk budżetowych, miesięczna skuteczność obecnego burmistrza oscyluje w granicach trzech milionów złotych, przy nieco ponad połowie miliona za poprzedniej władzy.

Obecna kadencja polkowickiego samorządu to już 50 mln zł pozyskanych do budżetu gminy ze źródeł zewnętrznych. Przedsięwzięcie, na które pozyskano dotychczas rekordowe dofinansowanie, to budowa Alei Jana Pawła II. Inwestycja opiewa na kwotę blisko 33 milionów złotych, z czego ponad 16 mln zł pokryje Fundusz Dróg Samorządowych. Ta inwestycja była ogromnym obciążeniem dla budżetu gminy, ale z chwilą, kiedy otrzymaliśmy wsparcie na poziomie prawie połowy jej kosztów, stało się to dużo lżejsze do uniesienia – powiedział zastępca burmistrza ds. gospodarczych Wojciech Marciniak.

Następna spektakularna kwota pozyskana ze źródeł zewnętrznych to ponad 14,5 mln złotych na zakup dziewięciu elektrycznych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej. Wartość całego projektu to 19,5 mln zł. Pozyskano także ponad 10 mln zł na wymianę pieców. Kwota dofinansowania w tym wypadku stanowi blisko 85% wartości całego projektu, przy czym jest to kwota, którą gmina Polkowice jako lider porozumienia będzie dzielić na pozostałe gminy, które przystąpiły do wspólnej realizacji projektu.

Tylko w 2019 roku gmina Polkowice pozyskała około 42 mln zł środków zewnętrznych. Mamy połowę 2020 roku, a na konto wpływają kolejne miliony z funduszy zewnętrznych. Można mówić o 4,8 mln zł promesy z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Chcemy, aby projekt przewidywał remont tej drogi, rozpoczynając od uskoku na wysokości ZWR. Projekt techniczny ma zawierać nie tylko przebudowę nawierzchni, ale również powstanie chodników, ścieżek rowerowych oraz całej infrastruktury, która zapewni bezpieczeństwo podróżującym tą drogą osób – tłumaczy burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Do środków zewnętrznych pozyskanych w 2020 roku należy doliczyć blisko 600 tysięcy złotych z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę drogi w Biedrzychowej, ponad 300 tys. zł na realizację projektu „Podróż do świata zmysłów”, polegającego m.in. na doposażeniu Przedszkola Miejskiego nr 6 w Polkowicach, 175 tysięcy złotych na laptopy w ramach projektów „Zdalna Szkoła” i „Zdalna Szkoła+”. W sumie, w pierwszym półroczu 2020 roku mówimy o ponad 7 mln zł środków zewnętrznych.

Obalamy mit, że bogatym gminom takie środki jest dużo trudniej pozyskać. Okazuje się, że nie. Głównie dzięki świetnej pracy zespołu urzędników referatu rozwoju gminy, którzy wyszukują możliwości dofinansowania do tych projektów – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. Będziemy nadal starali się maksymalnie wykorzystywać możliwości, jakie dają fundusze zewnętrzne tak, aby gmina mogła się rozwijać, zmniejszając jednocześnie zadłużenie – dodaje.

Złożono już wnioski o dofinansowanie kolejnych projektów. Mowa   rozwoju zieleni miejskiej i rewitalizacji zabytkowego parku. Tu gmina zawnioskowała o ponad 6,6 mln zł. Kolejny projekt to budowa i wyposażenie Polkowickiego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w kwocie blisko 3 mln zł dofinansowania.

W tym roku gminie uda się zmniejszyć zobowiązania kredytowe o 17 mln zł. Dzięki przyjętej strategii gmina zmniejszyła planowane zadłużenie w stosunku do stanu z uchwały na 1 stycznia 2020 o 13 mln złotych. Będzie to miało pozytywny skutek, ponieważ ze względu na to w przyszłym roku kwota długu zmniejszy się o 7 mln zł, a w następnych o 3,5 mln zł rocznie – wyjaśnia skarbnik gminy Polkowice Katarzyna Gryś.

Gmina Polkowice otrzymała tytuł najbogatszego samorządu w kategorii miast powiatowych w rankingu czasopisma samorządowego „Wspólnota”. Polkowice biją rekordy, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych. To pomaga w uzyskaniu zrównoważonego budżetu. W uniknięciu kryzysu gospodarczego w regionie mają pomóc liczne inwestycje infrastrukturalne i nie tylko. Zobacz nasze video.

Polkowice być może unikną spowolnienia gospodarczego związanego z pandemią. Patrząc na wynik w rankingu najbogatszych miast powiatowych w kraju można powiedzieć tak, że miasto na to po prostu stać.

Dariusz Nowakowski

Nad morzem w… Głogowie – to nie żart

Poprzedni artykuł

Uratowane życie młodego mężczyzny – policjant zadziałał natychmiast

Następny artykuł

1 Komentarz

  1. […] Nie tak dawno mówiliśmy w serwisie video naszego portalu o tym, że w #SercuZagłębiaMiedziowego mamy najbogatszą gminę, a już teraz cały kraj usłyszał, że Polkowice są ekologiczne. Miasto otrzymało bowiem wyróżnienie ministra klimatu za rozwój transportu niskoemisyjnego. Mocne wrażenie wywołują twarde dane ukazujące liczbę przejechanych przez mieszkańców Polkowic kilometrów na rowerze miejskim. Także kierowcy polkowickich autobusów z optymizmem patrzą na planowane zakupy nowego taboru. Jak mówią „auta dobrze się sprawują, są ciche i bezpieczne”. Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki jest przekonany, iż inwestowanie w transport niskoemisyjny to coraz więcej czystego powietrza, jakim oddychają polkowiczanie. Zobacz nasze video. […]

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like