Finansowanie prorozwojowych projektów samorządów, współpraca pomiędzy samorządami a biznesem, inicjatywy budujące lokalne społeczności – to główne tematy referatów oraz dyskusji plenarnej i kuluarowej podczas wczorajszej konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy.
Organizatorzy, czyli KGHM Polska Miedź SA oraz Związek Pracodawców Polska Miedź zaprosili przedstawicieli samorządów zagłębiowych do debaty na temat finansowania rozwojowych przedsięwzięć planowanych i realizowanych przez gminy i powiaty. Wśród gości spotkania znaleźli się m.in.: była wiceminister finansów prof. Elżbieta Chojna-Duch oraz wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Gwóźdź. Przede wszystkim jednak było wielu włodarzy miast i gmin oraz radnych różnych szczebli.
Legnica, Głogów i Polkowice zostały włączone do Europejskiej Sieci Miast Przyjaznych Rodzinom. Dokumenty potwierdzające ten fakt włodarzom tych trzech ośrodków wręczyła Maria Regina Maroncelli – prezydent Europejskiego Funduszu Konfederacji ELFAC. Certyfikaty są potwierdzeniem, że miasta należące do sieci zabiegają o dostępność miejsc w żłobkach czy przedszkolach, ale też kreują infrastrukturę przyjazną dla rodziców z dziećmi – na przykład pomieszczenia do przewijania maluchów, miejsca do karmienia niemowląt, specjalne stanowiska na parkingach, punkty bawialne w obiektach użyteczności publicznej. Certyfikaty odebrali: prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz wiceprezydent Legnicy Krzysztof Duszkiewicz.
Wcześniej, w swoim wystąpieniu, prezydent Funduszu ELFAC Maria Regina Maroncelli mówiła, że europejskim trendem samorządowym jest doceniania pozycji rodziny w społeczności lokalnej. Zbyt często wcześniej określano miejsce rodziny w kontekście problematyki socjalnej, a więc wpisywano rodzinę w ramy kosztów ponoszonych przez miasta. Teraz kierunek szczęśliwie jest inny, bo mówi się, że…
rodzina to zasób lokalnej społeczności. Tym samym troska o jej warunki codziennego funkcjonowania jest postrzegana jako inwestycja w rozwój miasta.
Referenci skupili się na konkretnych obszarach tematycznych ważnych w kontekście wieloletnich planów układanych i wdrażanych w poszczególnych gminach i powiatach. Prezentowane były także dostępne jeszcze w ramach kończącej się unijnej perspektywy budżetowej programy wsparcia, ale też linie zasilające inicjatywy samorządu kreowane przez administrację rządową oraz urząd marszałkowski.
Reprezentująca KGHM SA Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w centrali koncernu, akcentowała potrzebę wiedzy nie tylko o źródłach finansowania projektów, ale i na temat zmian prawa i rozmaitych trendów inżynierii finansowej, z jakiej mogą korzystać samorządy. Z kolei wielu uczestników spotkania podkreślało wagę kooperacji z KGHM i Fundacją KGHM przy podejmowaniu inwestycji i działań służących bezpośrednio mieszkańcom.